| SocoDenis a întrebat:

de o vreme incoace am inceput sa cant putin mai mult si sa fac vocalize dar de doua sau trei zile daca, cant incepe sa ma doara gatul in partea de jos imi poate spune cineva ce am patit?

1 răspuns:
| roxanamaria54 a răspuns:

Te doare din cauza ca tu canti din gat, nu din diafragma. Stiu tu nu stii ce este, este partea abdominala. De acea se spune ca trebuie sa canti pe voce de piept! Nu mai risca sa canti din gat, mergi la un profesor bun daca chiar vrei sa canti. Daca canti pe gat, poti face chisturi vocale. Pana si Andra, Delia etc. au avut din cauza tipatului.