| popalexandra1234 a întrebat:

Hello TPU. Vreau sa va intreb ceva.In ultima vreme am probleme cu gatul.De exemplu cand cant, dupa 3 minute de cantat incepe sa ma doara gatul si am o senzatie de amortire, si incepe sa ma doara si mandibula si putin urechea.Simt ca am ceva in gat, ca o bucatica de paine care nu dispare.Simt nevoia mereu sa tusesc, sa imi eliberez gatul.Nu fac canto si nici nu cant mult,o fac pentru mine,acasa, cand ma plictisesc dar nu o fac serios.Inainte puteam atinge note destul de inalte iar acum e mai greu, ma duc pe vocea aceea de cap si nu pe cea de piept.Nu mai am puterea aia in voce, daca vreau sa strig pe cineva care e departe de mine e greu.Simt ca am gatul blocat.Mentionez ca in ultima vreme m-a durut capul,in special in zona tamplei, dar mi-a spus cineva ca nu crede ca am sinuzita ca m-ar durea de a-si inebuni. Oricum si daca as avea sinuzita nu are legatura cu gatul, banuiesc.Si inca ceva.De prin vara am probleme cu respiratie, inspir usor dar expir destul de greu si cand alerg de abia imi pot controla respiratia.Presupun ca poate avea legatura cu gatul pentru ca laringele e parte componenta a sistemului respirator.Multumesc pentru ca ati citit.Si astept pareri.Voi consulta doctorul dar poate mai e cineva care a trecut ptin asta. Funda love struck

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Când alergi, învață să respiri, nu să gâfâi!
Consultă medicul de familie.
Pa, pa.