| FlorinDiablo a întrebat:

doresc sa primesc raspuns la urmatoarea intrebare daca se poate.Am un catel de talie mica de 1 an si cateva luni, si e frica de mine l-am batut rau de tot cand a fost mic si acum cand vreau sa pun mana pe el ii e teama de mine si se retrage.Cum as putea sa il fac sa nu ii mai fie frica de mine.

19 răspunsuri:
| Khnum a răspuns:

In primul rand, nu e normal ceea ce ai facut. De ce ti-ai achizitionat un caine daca stii ca nu ai rabdare cu el? Nu au ratiune ca noi, te asigur ca daca ai fi fost in locul lui nici tu nu ai fi avut incredere. Ce rezolvi prin bataie? Impui respect? Nu. Sa stii ca, cainele tau nu te asculta din placerea de cooperare ci doar de frica. Te incanta asta? Tot ce mai poti face e sa incerci sa nu mai fi atat de "dur" cu el si sa ai rabdare, cheama-l la tine si vorbeste-i atunci cand pui mana pe el pe un ton calm. Vorbeste mult cu el, sa stii ca ei inteleg ceea ce vorbim. Cand il duci in parc joaca-te cu el abia dupa ce ti-ai "recastigat" increderea. Nu uita va fi mai dificil, iti trebuie timp si nervi de otel. Daca nici dupa o perioada lunga de timp nu reusesti nimic, apeleaza la un dresor calificat. Dar mai intai incearca sa te temperezi tu. Bafta si fii mai calm, cainele iti va fi prieten loial pe tot parcursul vietii sale deci cred ca merita orice efort.

| SandraMikyZu a răspuns:

Tu esti normal? cum sa-ti bati cainele? sincer persoanele ca tine nu merita sa aiba animale daca nu vor sa se schimbe si sa se comporte frumos cu ele.

| FlorinDiablo explică (pentru SandraMikyZu):

Domnisoara Sandra de ce vorbesti in lipsa de cauza,cand gasesti mobila din lemn de trandafir roasa facuta praf la colturi, cabluri de cateva milioane, nu mai spun de telefoane a distrus vreo doua.Cand vezi mobila de 10 mii de euro facuta varza care e prima reactie?

| SandraMikyZu a răspuns (pentru FlorinDiablo):

In primul rand nu e constient de ce face...trebuia sa il certi dar nici chiar asa...acum serios.esti normal?

| FlorinDiablo explică (pentru SandraMikyZu):

Nici eu nu eram constient de ceea ce am facut, e foarte usor sa vorbesti il certi, dar cred ca daca erai in locul meu ii puneai pielea in bat in secunda 2. Si daca tot ma intrebi ostentativ daca sunt normal afla ca nu degeaba ma intitulez Diablo.

| SandraMikyZu a răspuns (pentru FlorinDiablo):

Eu sincer nu...nu pot sa dau intr-un animal...

| FlorinDiablo explică (pentru SandraMikyZu):

Nici eu dar cand vad ca face pagube sau ma ataca imi vin draci pe el si nu mai tin cont.

| SandraMikyZu a răspuns (pentru FlorinDiablo):

Pai normal...ti-am zis ca nu esti intreg la cap...

| FlorinDiablo explică (pentru SandraMikyZu):

Nu prea sunt chiar in acest moment am o migrena ingrozitoare deci ceva nu e intreg laughing

| UNcopac a răspuns (pentru FlorinDiablo):

Violenta este ultimul refugiu al celor slabi!

| BlugiStramti a răspuns:

Sa ii daruiesti ceva adica o recompensa atunci cand il atingi putin si sta si sa ii vorbesti frumos! Succes

| backback a răspuns:

Pentru inceput nu trebuia sa il bati acum nu prea mai are incredere in tine... daca pe tine te-ar bate cineva ai mai avea incredere in el?

| FlorinDiablo explică (pentru backback):

Pai pur si simplu ma scotea din minti sunt o fire foarte vulcanica si cine ma calca pe nervi il bat rau.Da as avea incredere in el daca m-ar fi batut cu un motiv anume sunt constient ca am gresit si bataia ar fi pedeapsa.

| mynameismada a răspuns:

Te-as sfatui sa te apropii usor de el si sa il mangai putin pe cap^.^Am patit si eu asa cu catelusa mea si acu e prietena mea de nadejdebig grin

| 123456numelemeu a răspuns:

Pei uite eu am un catel de talie uriasa mare cane corso si cand era mic ma chearlait ca i-am pus mana pe os si l-am batut si lui era frica pe urma de mine dar nu se ferea fugea dar uite ce poti sai faci la catelul tau te duci la el cu niste boabe inmuiate in apa si cu putin de satre ATEntie boabele trebuie sa fie din mana ta, si pui mana pe el dar il scarpini dupa urechi, apoi dupa ce i-ai dat sa manancr mult incepi sa te joci cu oasele sa ii dai oase pe urma sa alergi cu el in parc si pe urma cu mingea sa te joci cu el, dar ai grija sa nul lovesti sau sa il speri mingea sa fie mica si alergarea in parc sa fie fara lesa si inceata. as merita si eu o funda?

| FlorinDiablo explică (pentru 123456numelemeu):

Nu fuge de mine dar ezita sa pun mana pe el, eu ies afara cu el fara lesa ma joc cu el il alerg ii arunc farfurii mi le aduce, dar cand vreau sa pun mana pe el ezita asa ma asculta raspunde la comenzi.Musca la comanda face pozitia sezi culcat ia-l pisica etc

| maryangelll a răspuns:

Buna! Si eu am un catelus de talie mica si sa stii ca sunt ft sensibili caini, mai ales cei de talie mica. Animalele simt atunci cand tii la ele. Sunt sigura ca daca vei avea rabdare il vei imblanzi. In primul rand vorbeste-i frumos, da-i sa manance ceva ce-i place si joaca-te cu el. Nu degeaba se spune ca cel mai bun prieten al omului este cainele. Bafta!

| fng90 a răspuns:

Mai bate-l odata...laughing))

| Anthonys a răspuns:

De cateva ori pe zi faci apel la caine cu o tonalitate joasa si dulce. lasa mana in jos chiar sa atingi podeaua il chemi la tine. in tot acest timp ai grija ce transmiti cainele simte oricum nu il fenta cu mancare si din astea...cam atat bafta.