| anonim_4396 a întrebat:

Dupa Pasti voi primi un catel labrador. Intrebarea mea este daca il poti dresa tu singur acasa sau trebuie dat la un dresor? Am inteles ca de la varsta de 3 luni poti incepe dresajul, sunt curios daca il poti dresa de unul singur. Si daca aceasta rasa este greu de dresat?
Dau Funda celui mai bun raspuns!

Răspuns Câştigător
| Catttt4 a răspuns:

Eu am un labrador, are deja un an jumate, l-am dresat foarte repede si usor. TREBUIE SA-L DRESEZE O SINGURA PERSOANA! Deoarece ciinele are doar un stapin. Eu l-am dresat folosind mincare, inainte de aceasta nu-l hranesti, pentru ca el nu va dori sa participe la dresaj. Incepe de la comenzile cele mai simple( CULCAT, VOCE, STAI, PiCIOR) sau iti formezi singur comenzile. IMPORTANT: nu schimonosi numele ciinelui, spune-l cum este de fapt, spre exemplu daca e BOb atunci nici intr-un caz Bobic

| Edisor27 a răspuns (pentru Catttt4):

Mersi! Poate o sa iti dau mesaj sa mai vorbim in legatura cu cainele

| Catttt4 a răspuns (pentru Edisor27):

Nu stiu de ce nu-ti pot raspunde la mesaj. Dar in fine...
Am 19 ani, respectiv aveam 18 cand l-am primit. Aproximativ 3 luni si ceva a durat dresarea. Se da usor la dresat, am observat asta pentru ca mai am si o femela husky si e imposibil s-o dresezi. Daca ai posibilitate poti sa-l duci la inot. Iubeste foarte tare asta, labradorii cer foarte multa atentie si foarte greu obosesc, asta e problema cea mare big grin tu vei fi obosit iar el nici pe aproape

| Edisor27 a răspuns (pentru Catttt4):

Pai unde la inot ca eu sunt din Zalau, si pe aici nu sunt ape

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cainele Labrador este mare ca statura (asemanator unui caine lup), dar foarte bland si prietenos.
Deseori, cainii Labrador sunt folositi pentru ajutorarea persoanelor cu probleme, in special pe cei care au probleme de autism. dificultati de vedere, dar si ca "prieten" pentru copii. Copii le adora, au cu cine juca!
Labradorul are nevoie de mult spatiu de miscare si mananca destul de mult (ca un am adult). Intr-un apartament se simte destul de stramt, de aceea trebuie dus mult la plimbat, pe traseu mai lung (2-5km), atat dimineata, cat si seara, sau sa fie tinut in curte (ne-legat! ).
Inca de acum (de la 3 luni) trebuie invatat riguros la regulile casei, ce are voie si e nu, altfel se risca sa faca ravagii in casa (ii plac extrem de mult ciorapii si pantofii happy ).

| Edisor27 a răspuns (pentru Bula):

Da dar am intrebat daca il poti dresa tu singur?

| Bula a răspuns (pentru Edisor27):

Tocmai acesta-i avantajul: aproape si un copil autist il poate dresa, evident cu ajutorul celorlalti din familie.

Sunt insa cateva reguli:
- de mancare sa primeasca doar de la maxim 3 persoane,
- sa aiba culcusul si locul unde sa-si faca treburile desemnate din primele zile si sa fie obligatorii de respectate
- o persoana sa fie "comandantul suprem" si alta sa fie adjunctul (inlocuitorul), iar cainele sa fie plimbat doar de aceste persoane, altfel se va juca cu oricine si poate fi furat repede

| Edisor27 a răspuns (pentru Bula):

Bun raspuns!

| dani9354 a răspuns:

Salut, si eu am un Labrador, pot sa spun ca este un caine extrem de inteligent, eu l-am dus la dresat, insa am auzit ca poti sa il dresezi si tu, doar ca fara o experienta in domeniu e mai greu. Atentie la hrana sa nu il inveti cu multa mancare pregatita in casa, sa ii formezi un program de alimentatie, sa aiba in fiecare zi apa proaspata, si sa nu il deranjezi de la masa pentru ca devine agitat. In rest e un caine perfect! Bafta! happy

| Edisor27 a răspuns (pentru dani9354):

Aha, si cat timp a durat dresajul si cat a costat?

| dani9354 a răspuns (pentru Edisor27):

O luna jumatate sau doua luni a durat, pretul il stabilesti cu dresorul in functie de durata cursurilor.

| Edisor27 a răspuns:

Nu am zis ca de un copil, am zis daca il poti dresa singur fara un dresor

| Edisor27 a răspuns:

Plus stiu acest cont, a fost suspendat in trecut..deaorece avea alt nume.