| DoarSile a întrebat:

ia spuneti-mi si mie cainele ciobanesc corb e bun cat dede paza spuneti-mi cateva lucruri despre paza la cainele asta ciobanesc corb. multumesc

Răspuns Câştigător
| prisacarul56 a răspuns:

Am ingrijit un an un corb din asta.Se gaseste tot mai rar pe la noi.Cand l-am primit a fost un ghemotoc mic, negru cu o pata alba pe piept.Haios nevoie mare, un mancau la fel de mare, mi-a facut la gropi in gradina ca puteam planta o livada intreaga.Cand ascundea ceva facea cate o groapa de ziceai ca voia sa puna acolo un elefant.Are nevoie de spatiu mare, a crescut fantastic de repede si a devenit luna de luna tot mai puternic.La un an de zile l-am dus la un coleg la munte langa Vatra-Dornei la ferma lui.I-a alergat toti viteii si mieii de le-a trebuit o zi sa le stranga la loc.Acum s-a cumintit(pedeapsa suprema=lantul cateva zile) si e un extraordinar caine de paza.Este foarte prietenos si devotat fata de membri familiei, neincrezator fata de straini.Desi e masiv nu e greoi deloc, foarte agil spre surprinderea tuturor.La un an cand l-am dus la munte avea in jur de 50kg.Latratul e extrem de puternic, vorba cea se aude-n sapte sate.Curajos,se bate cu toata gasca din padure, lupi, ursi, rasi, sau ce lighioane ormai fi pe-acolo.Sant nespus de bucuros sa mai aud ca mai sant iubitori de corb. Dragostea ta fata de el va fi rasplatita inzecit.

| DoarSile explică (pentru prisacarul56):

Se poate sa imi dai si mie id tau te rog sa vorbim mai multe?