| andrei2511 a întrebat:

Ma gandesc sa-mi iau un catel ...mai exact un samoyed. Dar am aflat ca poate sa sufere de displazie de sold, cataracta, si diabet zaharat. E ceva ce se intampla la fiecare exemplar, sau depinde de parinti, etc? Multumesc mult, si va rog sa-mi dati toate detaliile.

1 răspuns:
| Eallscriellca a răspuns:

Hello! Uuuuh ador caini astia pufosi! Am citit ca rasa Samoyed este puternica si are o sanatate de invidiat. Dupa o anumita varsta unele exemplare sunt predispuse la diabet, o dieta echilibrata si multa miscare in aer liber pot preveni aceasta afectiune. Datoriile tale, la alimentatia cainilor de rasa Samoyed trebuie sa acordati o atentie deosebita pentru a preveni obezitatea si astfel diabetul.Periajul zilnic temeinic este foarte important pentru ca blana sa isi mentina aspectul ingrijit si sanatos.El naparleste anual dar lasa in urma smocuri alba care se pot lua usor. Deci, nu se intampla la fiecare exemplar dar trebuie sa ai grija de el sa-l plimbi asa previne displazia de sold. Sper ca te-am ajutat Ceau! Ceau!