| anonim_4396 a întrebat:

Daca ai fost diagnosticat cu diabet zaharat de tip 2, si ai renuntat la tratament, cat de periculos este? Ce se poate intampla? Care sunt complicatiile?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este foarte periculos. Poti face una dintre cele 3 tipuri de coma diabetica (hiperglicemica, hiperosmolara sau hipoglicemica) si sa mori sau sa ramai paralizat definitiv.
In timp, vei face coplicatii oculare care, in absenta tratamentului vor evolua rapid spre orbire, complicatii renale (cand glicemia depaseste 180, rinichii sufera, chiar daca apoi glicemia revine la valori mai mici) care vor evolua rapid spre insuficienta renala si nevoie de dializa. De asemenea orice leziune de la picior (o mica batatura sau taietura cu foarfecuta) se poate transformain gangrena si impune amputatia. Nu in ultimul rand, in fiecare zi iti creste riscul de accident vascular cerebral si infarct miocardic.

3 răspunsuri:
| nicky a răspuns:

E destul de periculos, poti face o criza urata daca ti se urca glicemia sau mai rau, eu as zice sa-ti iei medicatia si sa nu te joci. Sanatate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca nu mananci carbohidrati multi si faci sport nu cred ca e periculos.Important este sa nu-ti creasca glicemia.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poti sa mori daca faci diabet