| TeoLollipop a întrebat:

Ma numesc Teo, am 14 ani si locuiesc in Germania.
In iarna asta ma voi duce in Romania cu parintii mei si ne vom lua un caine ciobanesc german cu par lung, de vreo luna sau doua idk. Faza este ca eu de o luna in fiecare zi ma tot documentez despre rasa asta, si deja stiu extrem de multe chestii. Dar totusi asi vrea sa rog oamenii care stiu multe chestii despre rasa asta sau stapanii unui ciobanesc german ceva. Daca credeti voi ca ar trebuii sa stiu niste chestii importante sau orice informatie importanta despre rasa ciobanesc german, va rog sa imi spuneti.
Cele mai interesante informatii primesc FUNDA. :3

Răspuns Câştigător
| Rocsid a răspuns:

Felicitari pentru alegere!
-inainte sa il cumperi de la cineva asigurate ca parintii catelusului nu au bolii genetice.ei sunt predispusi la dispazie coxo-femurala(de sold) si e groaznic de dureroasa si chinuitoare atat pentru catel cat si pentru proprietar..plus ca nu se poate vindeca si tratamentele sunt destuld e costisitoare
-Nu o sa il poti duce in Germania fara vaccinuri si microcip(microcipul nu e dureros.e o injectie in zona cefei)
-sunt catei amuzanti( o sa razi pana o sa te doara burta de prostioarele si fetele lor)iti promit
-sunt catei activi si poti sa faci o gramada de activitati cu ei
-sunt foarte inteligenti si receptivi si dresajul o sa fie o placere pentru amandoi(gasesti tutoriale cate vrei pe youtube..si eu ca recompensa evit sa ii dau la al meu cg snacksuri si ii ofer pupici)
-FOARTE IMPORTANT-mancare din kaufland/lidl gen pedigree sunt o mizerie care le poate produce dermatite sau probleme digestive.Eu iti recomand sa iei mancare din cabinete veterinare care se administreaza in functie de varsta catelusului deoarece ele contin toate vitaminele si substantele necesare pentru o crestere adecvata.O alta varianta este mancarea gatita in casa.eu la al meu ii mai fac supa:fierb spate de pui si adaug un morcov si ceva legume si eventual paste/orez. FARA CONDIMENTE.
-Fara ciocolata! oricat de mult ar cersii nu ii da deoarece in cacao este o substanta foarte toxica pe care ei nu o pot digera si poate muri, dar depinde si de la catel la catel. poti in schimb sa il inveti de mic cu fructe care sunt foarte sanatoase pentru ei.Eu vara ii dau si inghetata(fructe date prin blender-fara zahar)
-Sunt extrem de posesivi.Nu o sa mai ai umbra ci o sa il ai pe catelul tau in schimb
-Invata-l de mic in lesa prin curte sau prin casa ca sa nu ai suprize cand e mai mare
-S-ar putra sa fi nevoit sa il bati(o palma peste fund sau cu ziaru)cand o sa faca prostii si ca sa te stie de alfa in "haita" altfel risti sa te domine si nu o sa te asculte deloc.Nu te musca doar daca il infometezi si il bati fara motiv dar nu cred ca e cazul
-Urechile o sa ii se ridice si o sa cada si o sa se ridice si o sa cada si tot asa pana la 7-8 luni...depinde de la catel la catel.Sunt care le ridica mai repede si alti care el ridica mai tarziu.
-odata la doua-trei saptamani trebuie sa il cureti in urechi pentru a nu face otita. Poti cu un tifon curat sa il umezesti putin si sa il storci bine il infasori in jurul degetului, ii cureti urechea de pamant, noroi, ceara si alte mizerii.Binenteles cand o sa il duci la doctor poti sa ii soliciti medicului veterinar sa ii curete urechile si in profunzime.O sa ii puna o solutie care sa ii curete urechile foarte foarte bine
-Invata-l de mic cu oameni ca sa nu ai suprize sa sara la musafiri. Oricum el cand o sa te simta in pericol o sa te apere.
-cu cat petreci mai mult timp si faceti mai multe activitati cu atat o sa fie mai atasat de tine si tu de el.
-in primele luni ascunde tot ce poate roade si ii poate pun viata in pericol(al meu a smuls doua prize din perete)
-Daca il certi lasa-l cel putin doua ore in pace si nu il baga in seama ca sa inteleaga ca aia e pedeapsa. daca nu te asculta treci la ziar
-fiind foarte inteligenti o sa copieze foarte multe activitati pe care le faci tu.chiar si cele rele.O sa deschida sertare, dulapuri, frigideru si multe altele, dar il poti transforma in avantajc u putin dresaj si sa te ajute la treburile casei:))
-Nu ii fa baie foarte des pentru ca ii poate irita pielea
-Cusca de preferat ar fi sa fie din lemn si izolata si destul de mare cat sa incapa in ea. Iarna ii poti pune o paturica in ea. daca o sa ii fie prea cald o sa o gasesti mototolita in iarba:))
-nu il cumpara daca e mai mic de doua luni; pana la doua luni el trebuie sa stea cu mama si sa il alapteze.in lapte are toti anticorpi necesari sa il protejeze de anumite boli.
-poti sa cauti pe Facebook grupuri de ciobanesc german.Acolo o sa vezi o gramada de pareri ale "parintilor" de cg.
Sa te bucuri de blanos si sa ai grija de el!
http://www.germanshepherdguide.com/german-shepherd-types.html

-

1 răspuns:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Daca iubesti cu adevarat animalutu de companie, cred ca asta este tot ce conteaza...
Apoi sa ai grija lui/ sa il plimbi/sa il alinti/sa te joci cu el/ astea sunt regulile de baza...
O zi buna si sa ai grija de catelul tau happy