| gellalbie4ever a întrebat:

TPU.

Mamei mele nu-i pasă de mine sau de pisică(locuim in același apartament) așa că enervează pisica dinadins tot timpul ca aceasta să se repeadă la mine să mă muște și să mă zgârie. Din cauza asta pisica a prins un obicei prost. Se repede (numai când se enervează) și se înfășoară în jurul mâinii sau a piciorului și mă mușcă și zgârie. Eu nu pot să o bat sau să dau în ea. Fiindcă mi-e frică să nu o rănesc (are ea probleme cu lăbuțele din față)

Cum învăț pisica să nu mă mai atace?

9 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pisica vrea să te joci cu ea.

| gellalbie4ever explică (pentru sadrian46):

Mi-a lăsat 2 zgârieturi de vreo 4-5 cm și 3 adânci. Mi-a dat sângele și m-au usturat rău de tot.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ia un pulverizator vechi gol, si pune apa curata in el. Poate fi un recipient de la detergent de geamuri, spala-l bine si pune apa in el, iar cand pisica se pregateste sa atace, stropeste-o bine. Majoritatea pisicilor se tem de apa, mai ales daca le uzi pe bot.

| LoveSleep a răspuns:

Păi, din câte ne spui, nu e vina pisicii, e vina maică-tii. Învaț-o pe ea să nu mai învețe pisica să te muște.

| gellalbie4ever explică (pentru LoveSleep):

Mama a râs de mine când ma zgâriat pisica pe față și mi-a zis că sunt proastă

| LoveSleep a răspuns (pentru gellalbie4ever):

Se pare că și tu ai primit jackpotul la capitolul familie.
Maică-ta voia să spună că nu trebuia s-o lași să te zgârie.
Spune-i pisicii că dragoste cu sila nu se poate și dacă te mai zgârie îți cumperi alta.

| alina2k18 a răspuns:

Iei un spray din ala de la sprayul de geamuri, il clatesti bine si umpli cu apa, cand pisica sare la tine fas fas cu apa.
Mai exista in supermarket la raionul de pamant de flori, seminte de flori etc niste recipiente dragute cu pulverizator cu capacitate de max 250ml, la fel, umpli cu apa si o stropesti usor cand se da la tine.
Si spune-i mamei tale ca se presupune ca e o femeie matura, nu ar trebui sa enerveze un sufletel mic cu blana si sa ii antreneze instinctele de agresivitate... mai ales ca te poate zgaria si in ochi sa ramai Doamne fereste cu vreo problema toata vietisoara ta...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Învaț-o pe mă-ta să nu mai facă urât. Dreseaz-o.

| ruddy a răspuns:

Leag-o de ceva, iar cu pisica las-o in pace la locul ei