| anonim_4396 a întrebat:

Mi-am batut catelusa, imi pare foarte rau, dar asta am facut. Asta a incaput sa ma muste iarasi, dupa ce o dezvatasem. Si-a bagat atat de tare coltii in mana mea de mi-a dat sangele, dupa la picioare. Am reusit sa rup o crenguta de vita de vie, si am pleznito pe spate ( dupa am incercat si eu sa dau in mine, sa vad cat de tare a durut-o, chiar daca suna prostesc, si nu prea am simtit eu) de vreo 3 ori, cat sa ma lase, si intre timp am strigat NU, NU. Acum cand mai ne jucam, si incepe sa ma muste, ii zic decat NU, si ea inceteaza. Credeti ca am procedat bine? *app, catelusa are aproximativ 4 luni, metin de caine lup, gasita pe strada.* Sper sa nu se mai repete, nu suport sa violenta!

Răspuns Câştigător
| xoxobalonasedesapunxoxo a răspuns:

Faci exacta ca mine catelusa mea e husky cu ciobanesc german are aproape 4 luni si ea tot la fel incearca sa ma muste de mana cand ma joc cu ea si eu o pleznesc peste botik dar ea cand e nergoasa trebuie sa roada si roade si se uita la mine cu o teama dar asta e varsta la varsta asta trebuie sa roada de aceea te musca de sigur nu e bine sa o inveti asa dar cand va creste isi va da singura seamaca nu e bine

18 răspunsuri:
evenso
| evenso a răspuns:

Nu ai facut bine deloc, agresivitatea naste agresivitate.
Citeste aici despre caini agresivi:

http://www.adoptiicaini.ro/ce-ii-face-pe-caini-sa-fie-agresivi/

| JASMYNA88 a răspuns:

E bine, pentru ca la animalele mari trebuie sa te impui ca stapan, sa inteleaga ca tu nu esti sub ea, ci invers. trebuie sa fii mai ferm cu ea si sa ai grija sa nu se creada ea stapana, pentru ca apoi nu o vei mai putea controla. nu zic sa o bati, dar sa o tii din scurt si te poti uita si la tutoriale despre dresaj, te-ar ajuta!

| Grigg_Katalin_1999 a răspuns (pentru evenso):

Si ce ar fi trebuit sa fac? oricum decat am atins-o, numai de durere, pentru a ma lasa, nu sunt un om ca cei pe care ii vezi la TV pentru ca au dat foc la o cutie cu 8 catelusi in ea, au spanjurat 3 caini, au facut wresling ( nu stiu cum se scrie, nu sunt pasionat) cu un maidanez, au rupt un fier pe un catel. Eu cred ca aia e agresivitate, in nici un caz ca am lovit-o cu o fruza de vita de vie... Sa fim seriosi, si eu am luat chiar palme cand eram mic, si am ajuns foarte bine, nu ca tinerii care sunt acum. Sper ca intelegi ce vreau sa spun

evenso
| evenso a răspuns (pentru Grigg_Katalin_1999):

La postare ai scris de creanga, acum de frunza, raman la ceea ce am spus, nu lovi cainele daca vrei sa nu mai fie agresiv.
Citeste ce ti-am trimis, si iti mai las aici ceva in legatura cu asta.

http://www.casamea.ro/......muste-4304

| Grigg_Katalin_1999 a răspuns (pentru JASMYNA88):

Am vazut foarte multe tutoriale, dar nu pot face nimic la varsta asta pentru ca trebuie sa isi toceasca dintii, si ma roade in continuu, chiar daca ii dau diferite jucarioare de ros, tot eu sunt mai bun happy.Si nici eu nu sunt adeptul bataii, dar cred ca daca ii mai dai cu cate o nuielusa la fundulet, nu e crima! Ca doar si noi primeam cand eram mici. Nici chiar sa bati la ea la ca la sacu de box, dar nici sa o lasi sa faca ce vrea! Eu asa cred ca trebuie facut, pentru ai arata cine e " seful haitei". Deci ca sa intelegeti, nu sunt adeptul bataii, dar o nuielusa pe fundulet, nu strica pentru a arata ca nu e bine, cel putin parerea mea. In niciun caz nu vorbesc de violenta.

| Spitz10 a răspuns:

Ai facut foarte bine...nevrand sa o impui la respect ii arati doar ca ea iti e superioara si trebuie sa o impui acum(cat e mica)la respect caci micile ei scapari ar putea fi mai rele cand e mare

| NoMusicNoLife25 a răspuns:

Hmmmm....Cred ca ai facut ceva gen dresaj dar putin mai dur...Ma gandesc ca s-ar putea sa inteleaga de acum cand ii vei zice NU. Poti taia de pe lista lovitul catelusei fiindca altfel ea se va teme de tine si nu va mai fi asa jucausa
Sper ca te-am ajutat!
Bafta!

| Grigg_Katalin_1999 a răspuns (pentru xoxobalonasedesapunxoxo):

Stiu asta, si am grija cand stau langa ea. Atunci chiar m-a durut, de aia am reactionat asa...Scuze daca scriu gresit, dar sunt obosit. Noapte buna si La revedere.Dai add la grigg_ionut99@yahoo.com daca vrei sa mai vorbim despre educarea catelusele noastre. Sper sa am cu cine vorbi si sa nu vi gen: Emo-Cocalar. Sunt obosit si de aia nu prea gandesc, nu te lua de mine. Sper sa mai vorbin, sincer, te rog ADD happy

| xoxobalonasedesapunxoxo a răspuns (pentru evenso):

Exact ca si catelusa mea a mea e huski cu cobanesc german incearca sa ma muste si eu o pleznesc peste botic si in acel timp ea roade si se uita la mine cu teama dar ca sa stia are tot aproape 4 luni la varsta asta ei trebuie sa roada daca o studiezi in deaproape o sa iti dai seama ca ea roade aproape tot de e in jurul ei desigur nu e bine sa o inveti asa dar in timp ce greste si i se schimba dinti isi va da seama ca nu e bine

| JASMYNA88 a răspuns (pentru Grigg_Katalin_1999):

Aici ai dreptate! nu o poti lasa de capul ei! ce pot sa spun, multa bafta la revendicarea tronului in haitalaughing

evenso
| evenso a răspuns (pentru xoxobalonasedesapunxoxo):

Eu am avut si dog german, ciobanesc german si teckel, dar nici una nu m-a muscat niciodata, doar din joaca fara sa ma doare.
La urma urmei fiecare isi dreseaza cainele cum vrea si cum poate.

| Grigg_Katalin_1999 a răspuns (pentru evenso):

Daca ai avut 3 caini, un caine traieste in jur de 10-14 ani, ce s-a intamplat cu acesti 3 caini? Am avut un Ciobanesc german de cand eram mic, am crescut alaturi de el, si a murit anul trecut. Si acum e al doilea. Parerea mea este ca un caine daca te iubeste, te iubeste si dresat, si nedresat. Cine a vazut filmul: Hackito : A dog's story intelege happy. Acu' pe bune, Somn Usor. Am 13 ani si ora de culcare e pe la 10, nu 2 straight face

evenso
| evenso a răspuns (pentru Grigg_Katalin_1999):

Doi au murit pe la 15 ani ( au crescut impreuna ), iar ciobanescul german este acum in sat la rude.
Noapte buna.

| Oana92 a răspuns:

Pai bine a facut... dupa fapta si rasplata...
Cainele se atinge, nu se loveste, doar cu un ziar, o sa invete de frica ziarului numa cand il aude.

| Grigg_Katalin_1999 a răspuns (pentru Oana92):

Exact, l-am atins, va rog numai credeti ca sunt cine stie ce om rau. Doar duceti-va la bunici, la tara, daca stati la oras, si decat dati in voi cu o crenguta de vita-de-vie si daca va doare, sau macar daca o simtiti, imi cer scuze pentru tot.

| zahre a răspuns (pentru Grigg_Katalin_1999):

Ca sa te respecte nu trebuie SA FOLOSESTI SUB NICIO FORMA VIOLENTA. Nu conteaza ca e cu palma cu, cu nuiaua sau cu bata. Dar vad ca ai niste probleme. Cand zici ca luai si tu bataie de la parintii tai, normal erai mic. Era pe vremea comunismului. Acum vremurile s-au schimbat. Nici copii nu se mai bat SI NICI ANIMALELE.

| Grigg_Katalin_1999 a răspuns (pentru zahre):

Ma, nu am luat bataie, adica cel putin eu nu o consider o palma data la momentul potrivit, bataie. Si ce, crezi ca tineretul de acum, dupa comunism, este mai bun decat cel de atunci? Din potriva, eu nu sunt de parere ca bataia excesiva, violenta, e o buna cale de a face ceva, dar, o atentioanare mi se pare ca este buna venita. Si ce probleme am? Eu cred ca tinerii care incep cu se*ul, violenta, obsenitatea, drogurile, fumatul de la 10 ani au probleme, nu eu. SI mai exact, ca sa imi lase mana, ar fi trebuit sa il rog frumos? Adica, fi serios, pana la urma e animal, nu trebuie sa imi stie de frica, dar nici eu de a LUI. Presupun ca si tu esti un mucos care, daca te prinde m*ta ca fumezi la coltu strazi, vrea sa te ia de urechiusi si o ameninti cu protectia copilului. Daca nu, imi cer scuze. Eu cred ca bataie e asta : http://www.crimetime.ro/......video.html

| zahre a răspuns (pentru Grigg_Katalin_1999):

Scuze. N-am inteles ce voiai sa spui.