| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa-mi invat catelul sa nu mai muste? Are 3 luni dar strange foarte tare cand te prinde si doare caci are coltii ascutiti rau. L-am lovit usor, l-am certat dar nu intelege! Cum sa-l dresez sa nu mai muste?

Răspuns Câştigător
| alexandraplay a răspuns:

Trebuie sa il bati nu sa te ridici si sa pleci il bati dar rau si il inchizi in baie timp de 10 minute este ca o pedeapsa pentru ca a facut ceva rau si eu am un pitbull de 3 luni si il bat pentru ca merita si tu la fel cu ziarul nu cu palma

| 96SeB96 a răspuns (pentru alexandraplay):

Doamne cica il BATI bai ai aveea tu pitbull dar pitbull'ul nu se compara cu un yorkies.

| Thomas98 a răspuns (pentru alexandraplay):

Nu trebuie sa il bati cu ziarul findca el crede ca a facut ceva rau cu ziaru..doar daca roade papucii sau altceva il lovesti cu obiectul respectiv

| alexandraplay a răspuns (pentru 96SeB96):

In primul rand nu ne tragem de sirete sa imi zici mie bai ai grija cum vorbesti in al doilea rand trebuie sa il bati cat de mic o fi el in al treilea rand se scrie yorkshire nu yorkies si in al patrulea rand ce problema ai tu ca am pitbull? e mult mai tare si mai frumos decat potaia aia eu zic sa taci decat sa reprosezi asa ca ciocul mic si joc de glezne boracime

| alexandraplay a răspuns (pentru 96SeB96):

Si ce ai vrea sa zici ca e mai frumoasa javra aia decat pitbull-ul nu wow uitate la poze cu ambii si comparai

| anonim_4396 explică (pentru alexandraplay):

Da, Yorkshire-ul terrier e mult mai frumos :X dar fiecare cu gusturile lui

| alexandraplay a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa e fiecare cu gusturile lui dar 96seb96 sasi tina gura

| alexandraplay a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu zic ca pitbull-ul e mult mai frumos love struck

| anonim_4396 explică (pentru alexandraplay):

Sunt frumosi amandoi :X dar mie una imi place mult mai mult yorkshire-ul si tie pitbull-ul deci avem gusturi diferite, nu te condamn big grin mie imi plac mai mult rasele micihee hee

| alexandraplay a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai normal ca tie iti plac yorkshire-ii pentru ca tu ai yorkshire iar mie pitbull-ii pentru ca am pitbull happy

| anonim_4396 explică (pentru alexandraplay):

Logic laughing

| alexandraplay a răspuns (pentru anonim_4396):

Vezi ca tiam triumis cerere de prietenie sa accepti

| alexandraplay a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am nimic cu yorkshier-ii sunt frumosi dr nu-i agreez eu sa ii tin in casa daca ar fi sa imi iau alt catel mi-as lua sharpei sau tot pitbull sau amstaff

| Jackster a răspuns (pentru alexandraplay):

Foarte gresit.
Niciodata sa nu iti bati cainele, o sa-si piarda increderea in tine definitiv, trebuie sa tii minte ca la 3 luni e inca foarte mic, plus ca daca il bati o sa se dezvolte agresiv si capricios.
Cu PitBullu mai e cum mai e, il cresti sa-ti apere casa, sa ucida pe oricine intra sau vrea sa intre.
Dar intr-un micut golden retriever, de exemplu, cum sa ai sufletul sa faci asa ceva.

| alexandraplay a răspuns (pentru Jackster):

Whatever acum al meu are 1 si aproape 2 luni happy

| alexandraplay a răspuns (pentru alexandraplay):

1 an si 2 luni happy ca sa se intelega

| Maria_Daniela_Popescu_2000 a răspuns (pentru alexandraplay):

1. Nu e bine sa bati cainii, mai ales cei care musca! Atunci ei te vor crede dusman si mereu te va musca! Eu am un bichon si de unde l-am luat il batea si acum e mult mai rau decat un lup! Nu mai dati sfaturi "Bate cainele rau"!

29 răspunsuri:
| Maryuk해바라기 a răspuns:

Aseara am raspuns la o intrebare asemanatoare
sper sa te ajute putin :*

Si eu am un ciobanesc german...are 4 luni.e neastamparata..agitata..musca(din joaca o da in razboi cu muscaturi :)) )
Daca stau in preajma ei ceva timp..si imi fac ceva de lucru cu ea..se potoleste...pt o perioada.
Daca asa este temperamentul lui.....tre sa lucrezi cu el.

http://www.animalutul.ro/......muste/152/

UITE O ALTA SITUATIE
Buna! de ceva timp ma confrunt cu o problema la catelul meu in varsta de 3 luni. Cainele meu musca si nu stiu cum sa-l dezvat de acest obicei. Acum poate o face din joaca dar imi lasa si mie si mamei mele urme de coltisori.Ii spun ca nu e voie ii dau peste botic si peste fund dar degeaba. Acum poate nu e panica dar mai tarziu daca continua asa sigur nu va fi bine.Cum as putea sa-l dezvat de acest obicei?

In momentul cand te joci cu el si musca, pleci. Te ridici, pleci si il ignori cateva minute. Dupa care, reincepi joaca, daca te musca din nou, te ridici iar si pleci. Pana la urma, va pricepe ca daca te musca prea tare, joaca se incheie. De fiecare data cand vrei sa ii ceri ceva, sa il inveti ceva, pune-te in locul lui si vezi cum e situatia din perspectiva lui.

http://www.animale.ro/forum/showthread.php? 73167-cum-pot-invata-un-caine-sa-nu-muste-!

http://www.zooland.ro/Limbajul_cainilor-4617.html

| alexandraplay a răspuns (pentru Maryuk해바라기):

Gresit gresit foarte gresit si eu am un pitbull de 3 luni care musca rau si il omor cu bataia daca se apropie sa ma muste trebuie sa il bati foarte rau sa ii dai sa simta si mai zic o data e pitbull daca al tau te musca rau trebuie sa il bati cdar nu cu palma cu ziarul ca tunci cand va fi mare daca i-ai dat cu palma se va razbuna pe mana ta si te va musca daca il bati cu ziarul o sa rupa ziarul al meu asa face dar cand vede ziarul al meu se ascunde de frica deci

| Maryuk해바라기 a răspuns (pentru alexandraplay):

Dupa cum ai zis tu... daca bat un copil cu un bat si nu cu palma copilul se va teme de bat
El va sti ca tu il bati dar se va teme de bat pentru ca sti ca acesta este instrumentul cu pricina
Asa si cu cateii.
Daca tu crezi ca un animal se dreseaza cu bataia. spor la treaba!winking

| alexandraplay a răspuns (pentru Maryuk해바라기):

Pai draga mea asa este el se va razbuna pe ziar daca il bati tu crezi in prostii aia care scriu pe internet? trebuie sa ai instinctul acela pentru caini al meu e pitbull ai vrea sa il cert si sa il las in pace adicva ce sa il las cand se va face mare sa ma manance mai gandeste-te inainte daca astepti dupa caine sa nu mai muste atunci ai de asteptat draguta eu as lm invatat

| anonim_4396 explică (pentru Maryuk해바라기):

E foarte adevarat ce zici tu, dar mai trebuie un pic si atins cu ziarul ca daca nu isi face numai de cap. Nu exagerat, cum zice @alexandraplay dar trebuie un pic lovit. Am incercat sa plec si sa nu-l mai bag in seama dar nu reactioneaza, imi pare rau.

| alexandraplay a răspuns (pentru anonim_4396):

Bai nu sa omori eu mam exprimat ca trebuie sa il bati sa simta nu sa il atingi cu un fulg ca ma si enervati daca tu ai unpichinez nu da in el daca ii dai aluia un bobarnac iai rupt oasele eu am pitbull si de aia trebuie batut nici pitbulli nu sunt rai dar trebuie sa ii bati ori ce animal trebuie adica cainii nu trebuie un pic lovit daca te iei dupa Maryuk해바라기 ar trebui sa nu il mai bagi niciodata in seama ca nu te aculta intreba prietenii care au caini si au trecut prin ce ai trecut tu si ai sa vezi ca e ca mine nu ca aia

| anonim_4396 explică (pentru alexandraplay):

Nu am pechinez, e un yorkie happy ti-am dat funda. Esti multumita acum?

| alexandraplay a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ma intereseaza de funda pe mine ma intereseaza de catelul ala ce copilarie are daca te iei dupa toti prostii ti-am zis intreaba niste prieteni care au avut catei si o sa te ajute ei

| Ogorinio a răspuns:

Te musca din joaca?

| anonim_4396 explică (pentru Ogorinio):

Da, din joaca dar doare foarte tare, mi-a facut si o rana laughing

| pati99 a răspuns:

Pai nu trebuie sa spui au sau sa ii arati ca te doare cand musca pentru ca instinctul canin ii va spune sa muste in continuare dar da-i sa muste altceva si spune au si atunci va musca acel lucru spar ca te-am ajutat

| Thomas98 a răspuns:

Cand te joci cu el si te pride atubci il strangi si tu de nas pana il doare. Si daca faci asta de fiecare data cand te musca va intelege ca nu e voie... Sper sa mearga