Întrebare recomandată | anonymsv a întrebat:

Tocmai m-a muscat un caine, nu si-a bagat coltii propriu-zis, doar m-a zgariat si abia a dat sangele..in schimb s-a invinetit foarte rau...o sa ramana cicatrici oare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| micurutza2005 a răspuns:

Tocmai inseamna de cate ore? pentru ca e important de precizat asta. orice ar fi trebuia in primele maxim5ore sa mergi la urgenta la spital sau la infecto-contagioase pentru a fi examinat locul nu pot cei ce ti-au dat sfaturi pe aici sa stie cum e daca te infectezi sau nu oricum daca nu stii nimic de caine e cu atat mai rau daca nu e vaccinat si curat in orice caz trebuie sa faci vaccinul la spital, faptul ca te-ai invinetit nu e ok si nu e pentru ca esti mai sensibil(a) ci pentru ca ti-a facut o hemoragie subcutanata cand te-a muscat trebuia macar gheata sa pui acolo pana ajungeai la spital, oricum ai sanse sa fi contactat un virus un microb din saliva lui cum te-a zgariat asa ca mergi repede la un spital mai ales daca te doare si se umfla inseamna ca se infecteaza, nu stiu cum poti sta linistit(a) cine stie ce boli are acel caine nu ai de unde stii ca e perfect sanatos tocmai de aceea trebuie sa te vaccinezi si sa te vada un medic, asa ca nu mai sta sa te vezi cu ditai infectia mai tarziu mergi la spital acum.

| darrio2007 a răspuns:

Sa nu ramai turbat.Lasa cicatricea.

| Felys a răspuns:

Cicatrice in nici un caz insa daca e cunoscut cainele si esti sigur ca nu e turbat poti sta linistit,insa daca e un caine de pe strada, necunoscut, fara stapan nu mai amana vizita la spital, se moare de turbare, daca avea virusul si ti l-a dat este absolut obligatoriu sa iti faci acele vaccinuri antirabic ca altfel dai coltul

| ralluca15lp a răspuns:

Daca nu a dat sangele atunci nu e nici o problema... daca iti baga coltii trebuia sa faci un vaccin ca sa nu turbezi. oricum vanataia aia e din cauza ca esti sensibila...nu ai de ce sa te ingriorezi happy

| johnnytheboss a răspuns:

Nu raman cicatrici, doar ca o sa se umfle putin si in 3-4 zile nu o sa se mai vada, dezinfecteaz-o si o sa fie ok.

| Cristian_Andrei_1992 a răspuns:

O sa iti treaca dar trebuie sa faci un antitetanos.:d

| Ady_Eu_1992 a răspuns:

Nu o sa ramana eu am avut ceva mai adanc de la o sarma si nu mi-a ramas a trecut cicatricea intr-un an de zile

| Bobutanu_Ioan_1967 a răspuns:

Trebuia sa-l musti si tu sa fiti chit hahahah