| cioaracalin a întrebat:

Nu stiti cum se afla la iepuri daca e mascul sau femela?

Răspuns Câştigător
| Konata a răspuns:

La puii de iepuri, determinarea sexului poate fi foarte dificila. Tine iepurele in brate, cu burta-n sus si cu picioarele din fata indreptate inspre tine. Daca iepurele este mai mare, e mai bine sa-l tii invers. Cand un iepure sta pe spate, intra intr-o stare asemanatoare cu o transa. Totusi, nu trebuie tinut in aceasta pozitie prea mult timp, pentru ca simte durerea.

Masculi: Penisul apare ca o proeminenta tubulara, de culoare roz deschis (in cazul masculilor tineri) si cu un varf rotunjit, cu o gaura rotunda si mica, in mijloc. La majoritatea iepurilor de peste zece saptamani, se pot observa si testiculele, de-o parte si de alta a penisului. La palpare, se simt ca niste umflaturi sub piele. La masculii mai in varsta, testiculele sunt mai proeminente si nu mai sunt acoperite cu par. Iepurii isi pot retrage testiculele in abdomen. Chiar daca nu le simti sau nu le vezi, s-ar putea sa fie vorba de un mascul.

Femelele: Cand apesi pe zona din jurul anusului, la femele se observa o proeminenta de culoare roz, insa aceasta arata mai degraba ca o deschizatura inclinata, este mai ovala si are o despicatura, nu o gaura rotunda, cum e la masculi.

Sursa: http://www.animalutul.ro/......uri/1949/.

3 răspunsuri:
| maria89nic a răspuns:

Pai il intorci cu burta in sus si te uiti intre picioare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai bine ar stii un veterinar. Ar fi bine sa iti duci animalutul acolo.