| MilenaIoana22 a întrebat:

Pisica mea in ultimul timp a inceput sa isi faca nevoile pe covor. Cum este iarna si e frig, tinem cutia cu nisip in casa si face in special treaba mare pe covor, fix langa cutie. Stiti de ce face asa? Cum pot sa o fac sa isi faca nevoile in cutie? DAU FUNDA, ESTE URGENT!

2 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Nu stiu cum e litiera ta, dar pisicile trebuie sa ia o pozitie mai dificila ca sa nimereasca fix in cutie! De multe ori cutia se dezechilibreaza.Si daca a patit o data asa ceva... tine minte. Incearca si muta cutia in locul unde a facut, ca acel loc capata miros si face apoi tot acolo.
Eu patesc asa ceva cand pisica mea se constipa foarte tare.In astfel de situatie, ma bucur sa faca oriunde numai sa nu merg cu ea la veterinar sau sa-i dau laxative.Se chinuie atat de tare in litiera ca se rastoarna cu nisip cu tot!
Este posibil si ca mirosul de la litiera sa nu-i placa.

| dannys a răspuns:

Nisipul ei trebuie sa fie mereu curat si uscat.Am si eu 2 pisici persanii si ai mei fac numai la nisip curat si uscat daca nu este curat merg si isi fac nevoiele in cabina de dus. Pune-i letiera la baie eu stau la apartament si ai mei o au la baie.