| Miky69 a întrebat:

URGENT!

Am un motan ( are 2 ani ), si zilele astea a cam inceput sa slabeasca dar nu am dat prea mare imporanta la asta ( fiinda vara, e normal pentru pisici sa mai slabeasca ), insa astazi mi-am gasit motanul in gradina, stand langa un copac, la umbra, aproape lesinat, fara puteri! Se vede ca respire adanc si greu, si scoate sunete ciudate pe gura ( de parca ar avea ceva in gura / gat ). Nu are pofta de mancare / nu bea apa.

Ce poate fi? Vre-o idee? Sugestie? ceva?!

FUNDA 100 %!

Răspuns Câştigător
| myhay17 a răspuns:

Ce te sfatuiesc sa faci este sa il duci la un control la un medic veterinar

10 răspunsuri:
| aladinbeci a răspuns:

Miky, ar trebui sa-l duci urgent sa-l vada medicul veterinar! Poate a fost otravit sau poate s-a imbolnavit si ar trebui supus unui tratament. Nu amana si du-l urgent la veterinar!
Cel putin asta e parerea mea. Eu sper sa se faca sanatos!

| P1x3lMD a răspuns:

Probabil a intrat in perioada de cuplare.Pentru un motan de 2 ani este normal ca sa inceapa sa se bata cu alti motani pentru teritoriu(pisici).Nu a mai avut asa ceva pina acum fiindca asta este perioada cind ei incep sa prinda forta.Este asa obosit fiindca se bate toata ziua(probabil are si leziuni corporale)Scoate un mieunat agresiv si rasunator-este normal.Al meu in asa perioada nu a venit o saptamana acasa, iar cind a venit era cam slab.Asta banuiesc ca e. Oricum adreseazate imediat la veterinar(cine stie ce poate fi). Sper ca te-am ajutat, o zi buna.

| P1x3lMD a răspuns:

Daca mai ari si leziuni corporale, daca lipseste mult de acasa si daca da semne de agresivitate e normal, trece peste ceva vreme.Adreseazate oricum la veterinar

| P1x3lMD a răspuns:

Cred ca oricum va fi bine. Pisicile sunt niste creaturi foarte rezistente.

| Miky69 explică:

Revin cu detalii legate de raspunsurile primite.

Da, este perioada de cuplare dar nu prea a lipsit de acasa. in general se plimba prin gradina si il vad mai tot timpul acolo.
Referitor la sunetele facute de el, sunt foarte slabe, nu par a fi de agresivitate ci mai mult de sufocare....mentionez ca nu are nici un fel de leziuni corporale. ( sau nu se vad. )

Din pacate locuiesc intr-un oras mic si singuru veterinar capabil inchide la ora 4. . straight face

| P1x3lMD a răspuns (pentru Miky69):

Da,atunci nu este legat de ce am spus mai sus. Posibil sa fi inghitit o albina sau o viespe si sa il intepat in git sau sa se fi otravit.

| Miky69 explică:

In cele din urma, am facut rost de numarul de telefon al veterinarului, l-am sunat, a venit cu tot echipamentul... si mi-a dat vestea ca nu mai are ce sa ii faca! sad rinichii motanului nu erau prea sanatosi.

. sad!

| P1x3lMD a răspuns (pentru Miky69):

Imi pare rau pentru motanul tau...

| Alexu51 a răspuns:

Ar trebui dus la un veterinar din cate ma gandesc.

| Defony_Lolyx_1934 a răspuns:

Pff, am patit-o si eu e oravit. dupa al meu a murit!