| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPUhappy Vreau sa imi cumpar un caine si nu stiu ce rasa sa imi aleg daca imi puteti da un sfat sau sa imi ziceti care este mai loial familiei si care se dreseaza mai usorhappy
Ciobanesc german
Labrador
Ciobanesc belgian
Beagle
Multumeschappy

Răspuns Câştigător
| Rylkas a răspuns:

Îți dai seama ca acum orice utilizator care are una din rasele de mai sus o va lauda pe a lui.Eu am un ciobanesc german de aproape 9 luni si mi se pare un câine extraordinar.Am invatat-o șezi, la pas, nu-i voie, aport, ataca(nu oameni) intr-o singura luna si este foarte blândă cu oricine.Am socializat-o de mica cu toată lumea iar acum este cam prea cuminte.laughing
As putea scrie multe lucruri bune despre ciobănești germani, dar cred ca mi-ar lus vreo 2 ore.Din perspectivă mea, ia-ti un cb, sunt exact ceea ce caut.
Cat despre alte rase, eu anul viitor vreau să-mi iau un Akita inu, si eu sunt foarte loiali si atasati familiei.

7 răspunsuri:
| AnemonaP a răspuns:

Labradorul! Am si eu, foarte iubitor, loial, inteligent si ascultator.

| Hitback a răspuns:

Ciobanescul german este loial il dresezi usor si sare la lupta in caz de pericol.te protejeaza.

| Hitback a răspuns:

Plus ca daca iti iei un ciobanesc german si il dresezi cum vrei tu o sa iti stie lumea de frica in cartier cu un astfel de caine. Parerea mea.

| Kriss96 a răspuns:

Ciobanescul german este foarte loial si inteligent. Invata repede si te respecta ca stapan, insa nu trebuie sa pornesti cu ideea asta! Orice caine cand e pui face nazdravanii si nu prea asculta de la inceput. Abia pe la 6-7 luni se mai cumintesc si devin mai ascultatori. Practic orice caine ti-ai lua tot la fel va fi.
Nu prea cunosc celelalte rase, insa Ciobanescul german stiu din experienta ca e foarte loial si invata extrem de repede.

| Rylkas a răspuns:

Îmi cer scuze pentru greselile ortografice, telefonul imi corectează automat ceea ce nu trebuie.

| Rylkas a răspuns:

Ciobanesc German - Repere generale
Cainele Ciobanesc German este unul dintre cei mai buni caini de paza.
Cainele Ciobanesc German este un caine inteligent, loial si foarte echilibrat.
Cainele ciobanesc german este foarte usor de dresat iar dersajul este absolut necesar.
Caine Ciobanesc German se adapteaza usor si este o buna alegere pentru cei care nu au mai avut caine.
Caine Ciobanesc German este usor de ingrijit dar uneori necesita periaj.
Cainele Ciobanesc German se adapteaza usor diferentelor mari de temperatura.

| Romanasul a răspuns:

Labradorul. E drăguț si se dreseaza ușor.
Dai finds?