| Sim_Andrei_1995 a întrebat:

Vreau sa imi cumpar papagali perusi...cat costa si cum sunt?

2 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Eu am un perus de 3 ani, a costat 30 de lei la piata.
Este in functie de cum il educi. Daca stai de el si il inveti sa se joace, sa stea pe tine, sa vorbeasca, etc este tare dragut. Al meu spre exemplu a invatat cateva comenzi simple cum ar fi,, vino" si atunci zboara pe mine, daca ma aplec asupra lui intinde capul sa il pup. Il poti invata sa aiba ore de culcat si trezit, daca il culci la aceeasi ora zilnic. Un fost perus daca intarziam peste 30 de minute de la ora cand trebuia culcat incepea sa tipe si sa se agite.
Daca nu stai de el si il lasi singur, posibil sa devina salbatic si sa ciupeasca.
Daca vrei sa il inveti ceva e esential sa ii formezi o rutina si sa ii repeti de multe ori acel lucru. Important este sa il iei de pui ca sa il formezi cum vrei tu. Sunt specii foarte afectuoase, devin dependenti de omul care ii ingrijeste, dar trebuie tratati cu multa rabdare si blandete. Nu te supara pe el daca nu va repeta multe cuvinte, sunt mici si nu retin multe, daca invata 5-6 cuvinte e suficient. Al meu spune doar,, puiu",,, puiutu",,, pupa mama",,, puiu mic" si le-a invatat dupa un an jumate.

| Id4any a răspuns:

Perusul este, fara indoliala, cel mai comun papagal de companie originar din emisfera sudica, mai exact din Australia, fiind rapandit pe tot teritoriul acestui continent. Exista peste 5 milioane de exemplare de perusi raspandite in toata lumea. In unele zone ale Australiai, populatiile de perusi sunt atat de numeroase incat afecteaza grav cultuile de cereale, avand un efect distructiv asupra acestora.
Ai aici totul despre ei: http://www.zooland.ro/perusii-informatii-generale-1149
Ai aici si un mic vodeo cum perusii canta wow:https://www.youtube.com/watch?v=LLfflnyqRVM
I-ti un perus.BAFTA!