| ღ..*Addelly*ღ.! a întrebat:

Buna voi ce parere aveti despre papagali [perusi] ati avut? imi plac foarte mult animalele in special cateii dar trebuie sa am timp de ei doar imi place sa ma joc cu ei si sa ii hranesc dar am zis mai bine nu m-am gandit as vrea un papagal[perus] dar nu as vrea pereche am auzit ca daca este singur se imbolnaveste oare asa este? desigur o papagalita as vrea

Răspuns Câştigător
| alexa_4912 a răspuns:

Buna, Adelyyy!

Eu am o pereche.

Am auzit ca daca ai un singur mascul, trebuie sa-i acorzi multa atentie, iar daca e femela, poate sa moara fiindca e singura.

Eu te sfatuiesc sa iei o pereche! Plus ca, daca iei pereche, isi tin companie unul altuia, asa ca nu se plictisesc daca lipsesti cel mult o zi!

alexa

56 răspunsuri:
| MeimeiPinguinu a răspuns:

Eu am avut papagali o groaza pt ca mamei mele ii plac foarte mult,am avut o pereche un mascul si o femela iar dupa ce a murit femela masculul mereu se agita si nu manca nimic,asa a continuat o saptamana pana am cumparat o alta femela dupa care dupa 2 ani ce a murit iarasi si acea femela masculul de singur ce era nu a mar rezistat o saptamana si a muritsad,cu catelusi e mai greu dar papagali trebuie mereu sa le faci curat in cusca si sunt asa de stresanti cand incep sa cante la 4-5 dimineata=)(a mei asa faceau)ori cum papagali se gasesc in piete de animale sunt in jur de 40-60 lei unul,ori cum fireste ca si cusca costa cat despre perus nu stiu mai nimic un prieten are si spune mereu ca asa fain canta perusul lui,sper ca te-am ajutat cu ceva.Succeshappy

| MeimeiPinguinu a răspuns:

Eu am avut papagali o groaza pentru ca mamei mele ii plac foarte mult, am avut o pereche un mascul si o femela iar dupa ce a murit femela masculul mereu se agita si nu manca nimic, asa a continuat o saptamana pana am cumparat o alta femela dupa care dupa 2 ani ce a murit iarasi si acea femela masculul de singur ce era nu a mar rezistat o saptamana si a muritsad, cu catelusi e mai greu dar papagali trebuie mereu sa le faci curat in cusca si sunt asa de stresanti cand incep sa cante la 4-5 dimineata=)(a mei asa faceau)ori cum papagali se gasesc in piete de animale sunt in jur de 40-60 lei unul, ori cum fireste ca si cusca costa cat despre perus nu stiu mai nimic un prieten are si spune mereu ca asa fain canta perusul lui, sper ca te-am ajutat cu ceva.Succeshappy

daniela
| daniela a răspuns:

Sunt foarte frumusei si draguti. Nu se imbolnavesc daca sunt singuri. Pune-i o oglinda in colivie si stai mai mult de vorba cu ei. Papagalul colegii mele chiar vorbeste "Pufu, Bun baiatul, Frumos baiatu"

Shin
| Shin a răspuns:

Nu e adevarat. nu se imbolnaveste daca ai unul sigur... Doar ca o sa fie mai singuratic si va trebui sa-i acorzi tu mai multa atentie. Daca ai doi... de obicei or sa stea ei doi si pe tine or sa te cam ignore tongue Deci daca vrei sa fii foarte apropiata si sa te joci cu el mult, recomand sa iei unul sigur (nu este o regula)
Numai bine, Shin/.

| pushtius1 a răspuns:

Pentru a afla mai multe detalii despre papagali perusi

| florar a răspuns:

Am crescut perusi, sunt adorabili, nu se imbolnavesc singuri dar la o varsta devin extrem de insistenti si tipa, le trebuie pereche
cei care cresc pasari de apartament iti pot spune ca e un chin pentru ei sa stea singuri

| Crisu_8081 a răspuns:

Sunt niste pasari haioase si destepte.Eu am avut la viata mea peste 7 perusi... aaa, si un canar... mi-au murit toti sad ei nu traiesc foarte mult si sunt destul de pretentiosi...se pot imbolnavi repede daca nu ii ingrijesti cum trebuie. Un dezavantaj ar fi ca sunt galagiosi si fac repede mizerie. Dar le amenajezi tu un loc draguttongue

| cristina93 a răspuns:

Si mie imi plac foarte mult papagalii(perusii) am avut un perus singur(baiat) timp de 3 ani si nu a murit, trebuie sa ai grija de el, sa nu se simta singur, sa ii dai drumul prin casa sa zboare(eu asa faceam). Dupa 3 ani i-am luat si o pereche, si ii am si pana azi, se inteleg de minune. Daca vrei sa iti iei papagali, mai bine sa iti ei 2 ca au si ei nevoie de companie big grin

| piticutz a răspuns:

Da. perusii mor daca nu au pereche de singuratatebig grinpapagalita este foarte rea fiidca femela asa este la ei. Daca vrei un perus care sa te iubeasca e mai bun un mascul. Poti si sa il dresezi.Eu am si acum si pot sa zic ca sunt bolnaviciosi dar si iubitori.Am avut 2 perusi. Un mascul si o femela. Ii tineam separati fiidca femela ii tragea in cap masculului.In fine ideea e ca din prima zi in care am luat masculul l-am pus pe o noptiera in dormitor si stateam toata ziua cu el si vb cu el si ma jucam cu el. S-a atasat de mine enorm happysi cand ii spuneam sa se duca in cusca se ducea singur bineinteles chestia asta a stiut sa o faca peste 1 an dar pana atunci era la fel de iubitor adica ma lasa sa il pup pe cioc, statea pe brat la mine si se infoia, dormea noaptea cu mine pe o perna separata etc. Dupa 2 ani am mers in excursie si perusul a ramas singur. Pot sa iti spun ca dupa o zi perusul a iesit singur din cusca si ma astepta pe hol langa usa(nu a mai facut niciodata asta) si mama l-a pus inapoi.In a doua excursie am stat in jur de 9 zile si cand m-am intors acasa perusul era mort. Bunica mea care a stat cu el zice ca dupa 3 zile inebunise dar nu stiu dc. Ideea e urmatoareatongueerusii sunt companioni grazavi si se ataseaza de tine enorm daca le acorzi multa iubire si pot fi si dresati. P. S nu iti lua 1 perus pentru ca se va simti singur.Si daca vrei neaparat unu, un mascul perus ar fi ideal

| Little Kid a răspuns:

Si eu am un perus:X... e adevarat k la inceput trebuie sa-i acorzi mai multa atentie pentru a se obisnui cu tine...eu zic mai bine sa-ti iei mascul pentru ca sunt mai blanzi. mie asa mi-a recomandat vanzatoarea(si a avut dreptate)... daca mai vrei vreun sfat imi poti trimite mesaje private >:d

| okei a răspuns:

Da, da am avut 5, si nu nu se imbolnaveste daca e singur, vezi ca daca ii mai aduci unul se vor ciondani la inceput! P. S. Sa nu pui doi baieti in aceiasi cusca s-au omorat la propriu unu a murit in cusca sigh

O zi exceptionala Adelyyy!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am avut, dar pereche, amandoi erau galbeni si draguti

Cantau si se dadeau cu leaganul ala mic din cusca toata ziua big grin
Am mai avut si zebre din alea mici, cu cioc roshu, dar au murit repede.Au ramas ouale de ele sad

Nu zic ca se imbolnaveste neaparat, dar cum sa-l lasi singur, e mai fericit daca are si el o pereche...ai mei asa scumpici erau cantau impreuna si dormeau tot impreuna in cuib big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am 2 perusi. masculul vorbeste, danseaza si nu sta locului. dar femela mea e cam comoda si se sperie repede. imi pare rau ca nu ia-m scos din colivie cand au fost mici. acum nu mai pot sa ii scot k nu is obisnuiti. A mei se "cocosesc" in fiecare ziilaughing) si ea are oua dar am o problema. ia-m cumparat cusca din aia unde sa faca oua si nu vbrea sa intre. si mi-e frica. ca tine ouale in ea :-s

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna...si eu am 2 un mascul si o femela. Ii am doar de 5 zile... dar masculu deja sta pe deget...sta sa il pup... daca il las prin casa cand ii zic sa mearga inapoi in cusca vine pe deget sa il bag eu...etc...dar femela e al dracu sa zic asa...nu poti pune mana pe ea...deoarece se sperie... ii este frica...si nu stiu ce sa fac cu ea straight face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Saca ai doi se ibolnavesc am avut 6 perusi si am ramas cu unu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sall am avut 6 perusii si au murit mai am unu si nu sa imbolnavit nicio data
si mie imi plac animalele

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este adevarata faza ca femelele sunt chiar asa dificile si ursuze. Eu am 3 papagali: 2 masculi si o femela pe care mi-am cumparat-o de cateva zile si dintre toti papagalii mei ea este cea mai cuminte si scumpa nici nu ciupeste, dar e cam zapacita si deocamdata sta singura in colivie. Asa ca sa stiti ca si femelele pot fi adorabile si cuminti ca si Cocutza meabig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Perusi sunt foarte pretentiosi si pot muri de singuratate. mie mi-au murit 2 pentru ca ma duceam la ei o data la 2 zile se le dau sa manance si sa le schimb apa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am o papagalitasi nu se imbolnaveste o am de mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna Adely...papagalita cu siguranta se va imbolnavi daca e singura... de preferat e un mascul si mai sunt niste papagali din plastic...si se poate juca cu ei daca nu vrei si pereche...eu zic ca cel mai bine este un papagal...nu papagalita...parerea meatongue eu am o pereche si cred ca asa e cel mai bine happy

:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un baietel ar fi mai indicat cozmin din franta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai putin eu ma numesc anda

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Paapagalitele se adapteaza mai greu.Am avut una.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai ar fi mai bine sa iei femela si papagal sa-ti faca pui

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hello adelyy eu am o pereche si da; nu trebuie sa fie singur(a) pentru ca nu va mai vrea sa manance sa doarma sa bea apa; nimic asa ca trebuie sa fie pereche; dar nu este valabil la toti papagali sa moara de singuratate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aţi vazut (auzit) şinşila

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este neaparat nevoie de baiat. Dar o data si o data trebuie sa ai ei.Eu am un papagal perus este fata o cheama coco si este atat de dragalasa si ma pupa numai ca nu vb este blanda si piuie mereu. poti sa ati ei o fata si sa nu ai ei baiat dar la un tim tot trebuie.Mult succes!
si poti sa ma intrebi mai multe la flori_printesa33
radumihaela18@yahoo.com

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, Adelyyy nu este adevarat, eu am o pereche de papagali perusi dar prietena mea are un singur papagal perus si este fata, ii pui in colivie o oglinda, e adevarat ca trebuie sa ii acorzi mai multa atentie si ea o sa stea mai mult timp cu tine, mult noroc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da am avut nu sti chestia ca daca nu are pereche moare