| LunguAndreea23 a întrebat:

Vreau sa imi iau un caine si nu stiu ce sa aleg dintre golden retriever sau husky? Daca as alege golden retriever de ce? Daca as alege husky de ce?

Răspuns Câştigător
| kaliseei a răspuns:

Golden retriever as alege in ciuda faptului ca husky sunt preferatii mei,dintre toti cainii,dar nu as trai cu gandul ca l-as chinui. Husky-ul este caine de iarna,iar vara ar fi jale pentru el,chiar daca ei s-au adaptat, in gena lor inca predomina dorinta de a sta foarte mult in frig, sa se joace in zapada! Din punctul meu de vedere Husky nu trebuia adus in tarile cu o clima ca a noastra, dar in fine.
Golden retriever este foarte loial, protector si jucaus happy! Asta l-as alege! Nu mai stiu ca e cel mai bun prieten al copiilor

3 răspunsuri:
| digital7shady a răspuns:

Sunt aproape sigur ca Golden Retrieverul e mai loial, a fost domesticit cu mult inaintea Husky-ului. Primul caine de vanatoare, al doilea caine evoluat in Nord, la frig. Nu stiu multe despre caini, dar ar trebui sa te ghidezi dupa ce vrei tu. Dar GR-ii sunt mai afectuosi.

| Cumintzel a răspuns:

Eu am labrador retriever si este un caine foarte minunat. Eu iti sugerez golden retriever pentru ca este foarte destept,isi asculta stapanul, este jucaus, la golden este mai urat pentru ca are parul mare si trebuie sa il periezi mult. Poti sa alegi labradir retriever pentru ca sunt superbi, iar huskye sunt foarte frumosi, dar eu zic ca sunt cam chinuiti la noi in tara pentru ca ei sunt caini pentru temperaturi scazute.

| Singlewolf a răspuns:

Husky au nevoie de o gramada de miscare pentru ati lua ai nevoie sa iesi cu ei odata la 3 ore, cat despre golden si el are nevoie de multa miscare da el te lasa pe tine sa-i faci programul!