| Daramus_Ioan_1976 a întrebat:

Vreau sa mi cumpar niste prepelite, iar in videoclipuri arata ca sunt adapostite in locuri mici, un numar mare de pasari. Aceste specii de pasari pot sta si intr o curte asemanatoare ca a gainilor sau doar in locuri mici?

5 răspunsuri:
| teo530 a răspuns:

Salut.Am avut și eu prepelițe acum 7-8 ani și aveam 9.Parintii mei au făcut o cușcă cu 4 etaje pe care o țineam in balcon.Cusca avea cam 1 metru lățime, o jumătate de metru și înălțime 1.80 metri.Fiecare etaj era înclinat pentru ca ouăle sa se rostogolească până la un ștachete care sa le tina să nu cadă pană luam.Sub fiecare etaj era o tabla de metal peste care erau vreo 2 ziare pentru a le strânge mizeria mai ușor.Fiecare etaj era făcut cateva sârme(ca acelea de la uscătorul de rufe) peste care era o plasă de plastic pe care sa meargă prepelițele.Mancarea și apă nu mai știu cum erau puse sau alte detalii, dar mama a zis că a găsit modelul pe net. Sper că te-am ajutat.Succes!?

| Daramus_Ioan_1976 explică (pentru teo530):

Mersi, o sa incerc sa fac ceva de genul.

| teo530 a răspuns (pentru Daramus_Ioan_1976):

Bafta

| Sebastian_Alex_1986 a răspuns:

Salut..nu poti.prepelitele sunt mici si daca nu le tii intr o incapere mai mica nu te folosesti de oua care sunt cele mai imp..trebuie sa fie obligatoriu inchise, nu numaidecit in custi asa mici. poti si intr o cusca mai mare, sau incapere amenajata..in curte le pierzi pe toatehappy