| VladuT1337 a întrebat:

Salut TPU! Vreau si eu sa stiu cam cat costa lunar mâncarea unui ciobanesc german? Pui si adult vreau sa stiu fiindca imi doresc unul dar mai am caini si sincer nu imi permit sa dau prea mult pentru mâncarea lui

5 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Atunci nu-ți lua unul.

| RoCkKiD a răspuns:

Sa zici un 5-600g de boabe daca e mascul adult, desi mancarea mai trebuie alternata. Costa in jur de de 50-70 de lei un sac de 15 KG care te tine o luna daca ii mai dai mancare gatita.

De tinut in vedere ca o sa trebuiasca mancare speciala cat e pui care e ceva mai scumpa.

Pe langa mancare trebuie sa mai bagi in costul de intretinere si vizitele la veterinat, vaccinuri, deparazitari etc. Aici costurile pot fi destul de mari in functie de animal.

| RobertVasileAlexandrescu a răspuns:

Dai paine cu ciorba

| AnImElOvErBuTiDkQ7 a răspuns:

Buna,eu am acest caine, daca vrei sa iti iei unul trebuie sa il dresezi, sa te imprietenesti cu el, trebuie sa il periezi, pentru ca lasa par, miroase destul de neplacut, daca sta in ploaie. Mancarea lui insa nu stiu cat cosa, dar il voi intreba pe tata si cat de curand aflu, iti raspund. Mai este insa o problema. Ciobanescul german are insa o boala. Pe la 11-12 ani va avea probleme cu coloana, iar picioarele din spate se vor lasa de alungul timpului. La un moment dat(stiu ca suna tragic) trebuie sa ii tai picioarele din spate, dar daca este norocos si il ingrijesti cum treuie, nu va trebui, chestia e ca se chinuie foarte mult, al nostru se taraste si imi este mila de el, a imbatranit, si daca esti plecat de acasa mult, iti simte lipsa, si nu prea mai mananca. Mancarea lui trebuie sa fie crocanta, pentru a nu aparea INFECTII, trebuie o cusca ferita de soare, in natura, trebuie sa il scoti la plimbare zilnic, dar in zilele caniculare nu este indicat sa il scoti la plimbare dupa orele 11-16, deoarece nu este bine pentru sanatatea lui. Cainele poate consuma si oase si mancare de caini si trebuie hranit de 2 ori pe zi
(noi il hranim o data). Ii luam mancare o data la 1-2 luni, pentru ca un castron de jumatate de litru este de ajuns, mancarea din punctul meu de vedere, costa intre 70-120 de lei pe luna. Sper a te-am ajutat! Funda?winking

| Adelamaria16 a răspuns:

Buna! Eu zic sa nu îți iei unul daca nu ai destui bani, el necesita multe chestii, eu am un bishon maltez de 4 luni, iau mâncare buna de la Royal Canin si asta costa cam 2 milioane...plus alte jucari. Până acum am investit in el cam 20 de milioane doar in 3 luni de când îl am... Gândește-te bine înainte! Succes!