| 45ile a întrebat:

Salut tuturor. Vreau să-mi cumpăr un câine si să-l țin in casa, dar tatăl meu nu vrea pentru ca " zice ca face dracii când suntem plecați ". Spuneți-mi un mod de a-l convinge.

Răspuns Câştigător
| Blacky6 a răspuns:

Cam da, un caine daca vrei sa-l ti in casa trebuie sa-l plimbi cel putin odata pe zi pentru a-l mai secatui de energie astfel incat sa stea cuminte seara/noaptea, un caine implica si multe responsabilitati, eu zic ca, daca nu esti sigur ca esti in stare sa ai grija de el de unul singur atunci mai bine nu-ti iei unul...mai bine iti iei un animal care nu cere atat de multa bataie de cap, gen.un papagal happy

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Are dreptate, tine-l in casa doar cand e cineva acasa si gata.

| Violleta2022 a răspuns:

Intr-adeavr canii rup si strica tot in casa daca nu-i cineva acasa cu ei si daca nu-s dresati sa faca asta. Daca tu ai stat tot timpul acasa cu el, ar fi nemaipomenit, sau mama, bunica, cineva, dar daca toti plecati de acasa, cainele intotdeauna strica incaltaminte, mobila, covoare, orice, ca sa se razbune ca-i lasat singur.
Un caine il tii in curte ori il tii in casa daca-i mai mic si numai daca este cineva acasa tot timpul.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Are dreptate tatăl tau, e greu sa tii in casa animale.

| Ecaterina2016 a răspuns:

Câinele nu este un obiect este un suflet dependent de tine iar dacă nu esti capabil sa Îți asumi îngrijirea lui nu iei un animal.Și de ce sa cumperi când pe strada sunt atâția caini abandonati ce sunt striviți de mașini, otrăviți de oameni si omorati de hingheri?

| HarleyQuinn a răspuns:

Convinge un vecin sau un prieten căruia îi plac animalele să aibă grijă de câine cât sunteți voi plecați.

| Friday13 a răspuns:

Are mare dreptate, daca nu ai o posibilitate de un spatiu mare sau timp incearca pesti, hamsteri sau o pisica dar si pisica nu prea e diferita de cainewinking

| paula369 a răspuns:

Ai nevoie de ajutorul parintilor. Un caine necesita multa responsabilitate, pe deasupra ca miroase urat dupa el si mai lasa si par peste tot. Are nevoie de mancare, plimbare, atentie si baie unde te asigur ca nu o sa stea in apa. Alege alt animal deocamdata iar daca vrei neaparat un catel, incearca cand o sa fii pe banii tai/casa ta etc.winking