| Balicescu_Alex_1997 a întrebat:

Salut, voi aveti pisici in fața blocului care le hrăniți unde oare stau ele cand e frig saracele am cusca jos in gradina dar nu intra.si app cu vecini aveti probleme?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu am pisici la bloc tocmai pentru că nu le hrănesc vecinii și nu le facilitează înmulțirea animalelor fara adăpost.

Ele de obicei dorm prin subsoluri de blocuri, cel puțin la blocurile vechi exista o groaza de aerisiri prin care pot intra.

O singura data am găsit o pisică mica blocată intr-un copac pe langa bloc. L am salvat și ne e coleg de apartament de mai bine de 6 ani. Pentru animalele pentru care nu pot face concret ceva nu le faciliteze inhaitarea pe lângă blocuri.

| dullcat a răspuns:

Pisicile din jurul blocului intra de obicei la subsol sau in alte locuri mai ferite de frig si de oameni.

| Sophieka a răspuns:

Din fericire aici unde locuiesc, animalutele strazii nu reprezinta o mare problema. Sunt si nemernici care le-ar face rau dar din fericire nu se intampla necazuri ca in alte parti.

Le hranesc si ma cunosc, cand le e fomica, vin si ma cauta.

Eu am animalute salvate de pe strada, nu mi-am dorit sa cumpar animale de rasa.

De obicei se baga in subsoluri la bloc sau mai sunt persoane la partere care au o zona ingradita si le fac culcusuri.

| ALM2000RO a răspuns:

Eu le mai hrănesc din când în când, dar mai mult ai mei se ocupă dar nu zilnic, ci doar când mai avem resturi de carne în plus rămase. Avem o vecină pensionară la parter (noi stăm la 3) care le îngrijește: le dă de mâncare (inclusiv lapte și mâncare pentru pisici), le spală și le duce frecvent la veterinar. Iar de dormit cred că dorm prin pivniță / uscătorie. Nu sunt multe, cred că mai avem vreo 5. Într-o vreme erau mult mai multe (peste 10, poate chiar 15), dar au tot murit iar o pisică a născut 10 pui acum ceva timp, iar de supraviețuit doar unul sau doi au mai rămas în viață parcă. sad
Mi-e mi-s dragi dar nu aș fi în stare să le îngrijesc fiind un om foarte leneș și comod laughing

| Konstantinos99 a răspuns:

Se descurca ele, cum si noi cu banii europeni HAhaha