| hunt4demons a întrebat:

Nu stiu daca toti aveti probleme cu vecinii de la bloc, dar as vrea sa stiu ceva, stau intr-un bloc cu 4 etaje si in fata blocului este o banca pusa de toti vecinii din bloc.Acum 3 ani sau 4 s-a mutat un vecin la parter cu figuri si cum toti foloseam uscatoria blocului care era langa el. el ne-a interzis sa ne mai punem lucrurile in ea si ne-a scos tot afara si acum isi pune tot ce vrea acolo.Bun.am lasat asta deoparte, bun, si-a facut gradina in fata blocului fara acord de la primarie, si acum a taiat banca din fata blocului pe motiv ca copiii fac galagie si el nu poate sa doarma., as vrea sa stiu ce as putea face in legatura cu uscatoria pe care toti locatarii blocului o plateste si cu modificarile facute de el

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uscatoria blocului este proprietate comuna a tuturor locatarilor proprietari din scara respectiva.
Rezolvarea cea mai rapida, este plangere la politie pentru Tulburare de posesie, acesta primeste amenda, i se aduce la cunostinta ca uscatoria este un spatu al tuturor locatarilor cu drepturi egale, iar in cazul in care refuza accesul i se intocmeste dosar penal si ajunge in instanta.
Plangerea facuta catre politie nu costa nimic, ea se face de catre porprietarul unui apartement din scara respectiva ori de catre o persoana majora care are un act de identitate emis pe una dintre locuintele din scara.

Odata cu punerea piciorului in scara, toti locatarii au drepturi egale, uscatoria sa poata fi a cuiva, trebuie sa adune semnaturi de la toti locatarii scarii prin care sa-si dea acordul ca cedeaza definitiv ori temporar drepturile uscatoriei, astfel ca cel care le obtine, o poate vinde unei firme, in Bucuresti valoreaza foarte mult, acordul se da in fata notarului nu in fata blocului ori la o cafea intre vecini, este declarat nul de drept orice act facut in afara cadrului legal.
Cat despre banca, era de ajuns o plangere la politie pentru distrugere, dar se poate face odata cu cea pentru Tulburare de posesie in cazul uscatoriei.

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Uscataria face parte din partile comune ale unui bloc si toti proprietarii din bloc au dreptul sa se foloseasca de ea, ma mir ca acceptati situatia expusa. In privinta terenului pot fi doua solutii, in functie de faptul daca este domeniu public, caz in care proprietatea apartine unitatii administrativ-teritoriale (orasului ori municipiului dupa caz) sau este teren aferent blocului, caz in care este proprietate privata a unitatii administrativ-teritoriale ori proprietate a proprietarilor de apartamente(daca terenul aferent este in proprietatea acestora). In primele doua cazuri dispozitia o are Consiliul local, in ultimul caz proprietarii, nu are dreptul sa se faca un singur proprietar stapan pe teren si acesta face parte din partile comune. Asociatia de proprietari poate hotari ce se face, atat cu uscatorul, cat si cu terenul. Numai bine!

| D A R i U t S s A a răspuns:

Poti vorbi cu administratorul blocului in legatura cu aceasta problema.Te poti interesa daca toti aveti dreptul sa folositi uscatoria sau doar el. In caz ca doar el are dreptul de a folosi uscatoria nu ai ce face, e decizia lui daca vrea sa o imparta cu restul blocului.

| Gabonne1982 a răspuns:

Uscatoria este parte comuna a unui bloc si ca atare nu avea nici-un drept sa puna stapanire pe ea.El ca sa o poata folosi in interes personal,trebuie sa aiba acordul scris al tuturor locatarilor de pe scara (ceea ce nu cred ca are). Pentru inceput trebuie sa va adresati presedintelui de bloc, eventual sa convoace o sedinta si daca nici el nu rezolva problema, adresati-va primariei de sector

| ILŞMM a răspuns:

Te poti duce la Politie si sa faci declaratie.batting eyelashes

| hardy1 a răspuns:

Reclamatie la asociatie, primarie

| meoww a răspuns:

Wow cum sa fi asa nesimtit straight face.eu sincer nul inteleg pe omu asta o.o
pai ati putea sa faceti o plangere la primarie si un fel de petitie in care sa semneze toti din bloc pentru asta thinking
nu stiu sigur dar la primarie chiar trebuie sa mergeti

| Cosmin162749 a răspuns:

Pai de ce nu vorbiti cu administratoru blocului? spunetii problema veniti cu politia daca e nevoie la usa vecinului enervant si spuneti la politie problema sigur se va rezolva si de cand are el voie sa scoata bancile? le-a facut cumva el? vorbiti cu orcine poate ajuta la rezolvarea problemeihappy

| kayron99 a răspuns:

Simplu datil in judecat pentru ca a facut modificari fara autorizatie si in schimb uscatoria este a blocului nu numai a lui

| anooka a răspuns:

Au avut si niste cunostinte de-ale mele o problema similara. Pentru ei s-a rezolvat totul rapid, intrucat in blocul respectiv locuiau si 2 zidari. Intr-o seara au baut cate o bere (2-3...big grin) si, mai in gluma, mai in serios, au sfarsit prin a zidi un perete in fata usii vecinului nesuferit.
Acum nah, asta este o solutie radicala si cam riscanta, insa ai putea sa-i legi odata un peste de clanta, sau sa-i arunci niste pocnitori pe geam cand il are deschis sau sau. lista continuabig grin
Daca nu se potoleste, lasati-l sa plateasca doar el uscatoria, pentru tot blocul, pentru ca el este singurul care o foloseste. Si poate asta il va determina sa se mai razgandeasca. Dar daca nu si nu, vorbit cu administratorul, reclamat la primarie.

| hunt4demons explică:

Va multumesc pentru sprijin!