| eueueu1 a întrebat:

Salut,vreau sa imi cumpar niste perusi dar inainte de asta cine are imi poate spune daca fac mizerie multa, cat costa mancarea in general despre ei.

Răspuns Câştigător
| dracitza a răspuns:

Eu am perusi de 6 ani happy
1)fac multa mizerie si e de preferat sa ii tii intr-un loc unde nu e prea greu sa cureti cojile de seminte
2)fac destul de multa galagie "canta"
3)mancarea nu e scumpa 5-10 lei dar trebuie sa verifici tot timpul daca au suficienta...
4)apa lor trebuie schimbata zilnic sau la 2-3 zile
5)ar fi bine sa le pui in colivie si o oglinda micuta sa creada ca sunt mai multi (au creier de gaina) si un fel de creta cu care sa-si ascuta ciocul
6)sunt foarte sensibili (nu trebuie tinuti la temperaturi prea scazute)

| eueueu1 explică (pentru dracitza):

Daca ii tin in camera me un pic mai sus este vreo problema? dar mai am o problema pisica ce o sa faca atunci cand ii vede/aude?

| Sup3rN0va a răspuns (pentru eueueu1):

Ce-o sa faca?laughing O sa incerce sa-i localizeze si apoi sa-i vaneze..ca orce felina abia asteapta sa auda o pasare si sa o manance.
Daca ai pisica iti recomand sa nu iti iei chiar daca nu are cum ca sunt in cusca la papagali tot va trebui sa le mai dai drumu daca ti la ei si nu i-ai luat doar pentru frumusete.

5 răspunsuri:
| Oana92 a răspuns:

Fac destul de multa mizeria, dar hrana nu e scumpa, o cutie e in jur de 30 de lei si iti ajunge aproape 2 luni(depinde si cati ai). Si in plus poti sa le mai dai mar, morcov sau ou fiert tare.
Iar pentru a-ti usura munca, poti puna ziar pe fundul coliviei pentru a curata mai usor mizeria(Dar nu in timpul perioadei de imperechere pentru ca o sa iti blestemi zilele, o sa rupa hartia si o s-o faca bilute...e crunt sa le aduni). Bafta!

| viotedy a răspuns:

Fac mizerie multa, galagie, daca vrei sa dormi dimineata ei tipa, mai bine un canar.

| ღNuTzAღ a răspuns:

Dieta perusului vostru este foarte importanta si este cheia pentru a avea un perus sanatos. Hraniti perusul voastru cu mixuri de seminte de cea mai buna calitate. Aceastea se gasesc in toate magazinele de specialitate. Dieta trebuie suplimentata cu fructe si legume proaspete deoarece semintele asigura doar 50% din necesarul perusului.

Incercati urmatoarele:
FRUCTE : Mere, Grepfruit, Kiwi, Mango, Nectarine, Portocale, Piersici, Pere, Capsuni, Rodie, Prune.

LEGUME : Morcovi, Broccoli, Spanac, Telina, Sfecla Alba (nu de zahar! ).

PLANTE :Trifoi.

Printre "favoritele" perusilor ar fi: merele, morcovii, sfecla alba, spanac.

NOTA : Aveti grija ca fructele si legumele sa fie:

bine spalate
taiate in bucatele mici
la temperatura camerei
proaspete
Unii perusi s-ar putea sa nu manance fructe si legume imediat mai ales daca a fost hranit doar cu seminte. Perseverati deoarece s-ar putea sa dureze si pana la un an inainte sa se obisnuiasca cu ele si sa le manace.

ESTE INTERZIS : sa-i dati perusului ALCOOL, AVOCADO, CIOCOLATA!

Totodata evitati : Varza, Cofeina (ceai si cafea), mancare veche, lapte si creme, cartof crud.

De fiecare data cand hraniti perusul acesta in mod inevitabil va scapa o parte din mancare pe podeaua coliviei, mancare ce va aduna si adapostii o gramada de bacterii. Este indicat ca podeaua coliviei sa fie dotata cu o grila de metal astfel incat perusul sa nu aiba acces la resturi.Schimbati podeaua coliviei la fiecare 2 – 3 zile (sau mai des daca este posibil). Spalati podeaua coliviei saptamanal iar o data pe luna dezinfectati intreaga colivie.