| Gabriel_Ianis_2000 a întrebat:

Vreau sa imi cumpar un papagal.Imi doresc destul de mult unul si o sa am grija de el(ii dau sa pape, ii fac curat etc)
Am cateva intrebari:
1.Care sunt rasele cele mai bune si pana in 60 lei?
2.Este vreo problema daca il iau in weekend la tara si dupa inapoi la oras?
3. Poate sa vorbeasca cu mine?

11 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Nu-ţi lua papagali, sunt nişte fiinţe foarte neînţelese.
Da, şi eu am papagali şi le fac toate mofturile însă... nici măcar nu se lasă atinşi, dacă vii mai aproape de ei, încep să tremure, se sperie de absolut orice şi nici măcar nu "dau" atât de bine pe la casa omului.
Dacă vrei animale de companie, ia-ţi o pisică(de preferat mică, se va învăţa mult mai uşor cu tine) sau un căţel.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

-1. Pot fi eu papagalul tau.
0. Am grija de mine singur.
1. Daca-mi dai 60 de lei pot sa ma defec pe poarta vecinilor tai.
2. Nu ma supar daca ma plimbi.
3. Si da, pot vorbi cu tine!

| Gabriel_Ianis_2000 explică (pentru anonim_4396):

Produsul mai este disponibil?rolling on the floor

| ItsMaxi a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti criminal omule, mi-ai facut ziua mai frumoasa rolling on the floor)

| ItsMaxi a răspuns:

Cand eram mica, am avut perus. Cel mai binr ar fi sa nu il muti de colo colo... ca ppoate sa se panicheze si sa moara. Papagalii care vorbesc, ii gasesti in complexe mari nu buticuri. Iar valoarea unuia se ridica mai mult de 500 de lei. Si nu ai cum sa ii ti intr-o cusca normala. Acestia sunt dusi la expozitii de obicei sau li se ofera o camera cat a ta de mare cu multe aranjamente... iar preturile pentru asa ceva depasesc o masina. Acestia sunt mari, au gheare mult mai ascutite, si le place linistea nu agitatia. Daca erau preturi mici la ei, toata lumea avea papagal vorbitor, dar nimic nu este ca in filme. happy Te poti limita la un canar, sau cum am zis perus, ca acestia sunt cei mai cunparati. Dar trebuie sa ai grija de ei, cu hrana, apa. Si sa aiba o cusca cat mai avantajoasa pentru ei, sa nu stea in frig, sa nu ii supere lumina

| Gabriel_Ianis_2000 explică (pentru ItsMaxi):

Daca sunt mutati nu pot sa se obisnuiasca ca nu am ce sa fac.

| ItsMaxi a răspuns (pentru Gabriel_Ianis_2000):

Este vorba despre un papagal
Nu un caine sau o pisica. papagalii au un ritm al batailor inimii foarte ridicat, se sperie se agita si se pot imbolnavii datorita stresului la care ii poti supune

| Gabriel_Ianis_2000 explică (pentru ItsMaxi):

Imi poti spune mai multe detalii despre papagali? Nu stiu absolut nimic si decat sa moara mai bine sa stiu cum sa ii infrijesc

Răspuns utilizator avertizat
| delia28022 a răspuns:

Eu mi-am luat perusi. Am dat pe unul 30 de lei. Am 2 si sunt super jucausi si frumosi si canta non stop. Nu este nici o problema daca il iei la tara si apoi in oras. Dar prima data va trebui sa il acomodezi in locuinta ta unde stai mai mult. Dupa 2-3 luni de acomodare sa il duci in locuri cat mai ferite de lume prima data, ca sa se obisnuiasca. Daca vrei sa vorbeasca cu tine trebuie sa vorbesti si tu cu el. In fiecare zi cat mai mult sa vorbesti cu el, sa ii pui muzica si mai ales in primul rand sa iti auda vocea ta pentru a se acomoda cu tine. Sa nu il lasi singur daca vrei sa vorbeasca. Eu am pereche fata-baiat si le-am pus cuib iar dupa doua luni au scos primele uoa. Daca iei doi papagali, papagalite, fata-baiat, ori cum ar fi, daca e sa moara unul sa ii iei imediat altul la fel deoarece acesta s-a acomodat cu celalalt si poate sa se omoare singur si sa isi bage ceara in gat de lipsa celuilalt. Papagalii au nevoie de multa afectiune si vorbire cu ei, deoarece sunt ca niste copii... Acestia trebuie sa aiba colivia colorata CU CAT MAI MULTE JUCARII(normal pentru papagali)... Sa le mai dai drumul prin casa sa zboare.(ATENTIE, CU USI SI GEAMURI INCHISE PENTRU A NU ZBURA AFARA). Pentru a fi cat mai sanaosi sa le iei vitamine pentru apa mai ales daca fac oua deoarece in acea perioada, stand pe uoa va slabi. Chiar daca nu are oua sa le iei vitamine si mancare cu vitamine.Din cand in cand sa ii inveti cu morcov ras si cu mar ras cat mai marunt pentru a nu se ineca, sau cu albus de ou taiat cat mai marunt. Sper ca te-am ajutat cu ceva.