| anonim_4396 a întrebat:

Cum am spus si in intrebarea trecuta, prietenul meu devenise distant si plictisit de mine. I-am citit cateva arhive, a vorbit cu o veche prietena despre chestia asta. I-a spus ca tine la mine, doar ca s-a plictisit. [Nu prea inteleg um vine treaba aceasta dar in fine.] M-am despartit de el pentru ca nu mai suportam sa fiu ca o jucarie sau calcata in picioare, pentru ca incepuse sa vorbeasca destul de urat. Cand se enerva, ii sarea pe mine. El e un baiat cu suflet bun, si avand in vedere ca am stat un an si cateva luni impreuna cred ca va dati seama ca nu este "gagicar/afemeiat" si fiind prima iubire pe bune si la mine si la el, mi-a spus ca oricum insemn ceva pentru el si ca sunt speciala si diferita fata de alte fete. Problema este urmatoarea: au trecut de abia 5 zile si eu simt ca nu mai pot. Nu stiu ce sa fac, uneori il vreau inapoi pentru ca doar langa el ma simt bine, alteori ma simt bine asa si gandesc ca sufeream mai mult cu el. Nu stiu ce sa fac, din cauza stresului mi se face rau, nu pot sa mai mananc atat de mult, nu ma mai concentrez asa bine. Stiu ca majoritatea imi veti spune "nu te mai gandi la el", dar este foarte dificil pentru ca nici prietene asa aproape nu prea am. Cea mai buna prietena a mea s-a mutat din tara, iar celelalte 2 sunt la licee diferite.Am inceput sa-mi petrec din nou timpul cu ele, sa imi fac prieteni noi, dar pur si simplu parca nu imi iese, parca lipseste ceva. Am vointa, incerc mereu sa imi distrag atentia, dar pur si simplu imi apare in ganduri. As vrea sa-l scot din viata mea, dar totodata il vreau inapoi langa mine. Credeti ca daca o sa fie o pauza intre noi de mai mult timp se va schimba ceva? Se mai poate intoarce? Nu pot sa mi-l scot din cap. Daca as putea sa bat din palme si sa treaca tot... Dati-mi niste sfaturi, va rog! Multumesc.

Eu m-am gandit ca mai bine as fi indiferenta si i-as arata ca pot si fara el. Dar nu sunt sigura ca ar merge asta. Mi-a zis sa ramanem prieteni, am acceptat, dar nici pana acum nu m-a intrebat macar ce fac.

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Unica optiune e sa astepti sa treaca timpul pana intalnesti alt baiat.

| Libelle a răspuns:

Te-ai despartit de el bun.Dar iti e dor, si il vrei inapoi.De ce? Petru ca nu ai vrut sa faci asta.Si atata timp cat de fapt ai facut ceva ce nu ai vrut o sa te macine sentimentul.
Alta e rezolvarea.E greu sa te lupti si cu orgliul, si cu regretul si cu dorul.Stiu cum gandesti:daca el s-a plictisit,nu mai are rost...
Nu e chiar asa, pentru ca voi in loc sa discutati, sa va lamuriti si sa gasiti solutie ati renuntat.

| ELLSSA a răspuns:

Stiai ca in iubire/dragoste nu ai cum sa te plictisesti?
Acum tragi singura concluziahappy
Bafta!

| Johnny_3797 a răspuns:

Cel mai bine este sa te asiguri ca esti gata din nou sa fii imrepuna cu el. Vorbeste cu el, serios, intreaba-l daca te mai iubeste si daca este gata sa fiti imrepuna si spune-i ca tu esti gata si esti gata sa-i faci orice numai ca el sa nu se plictiseasca si tot asa.Dar daca nu doresti atunci e si gasesteti alt iubit si vei vedea ca nici nu vei observa dar singru va iesi din capul tau

| nimiiiiiic a răspuns:

Fata mea, nu te mai consuma pentru toti "idiotii" care nu-ti merita sentimentele. Ti-am comentat si le intreberea anterioarahappy. Daca ai facut pasul de a te desparti de el.asta e, nu mai poti face nimic. De impacat nici nu se mai pune vorba, odata ce i-a spus prietenei tale ca s-a plictisit de tine.Desi nu e usor, eu l-as uita. Asa as procedahappy. BAFTA>big grin

| Galiutza a răspuns:

Il iubesti cu adevarat...am o problema asemanatoare,nu chiar fix,dar pe aproape,vorbeste cu el si intreaba-l daca te iubeste, daca da propune-i tu sa va impacati din nou sa nu-ti fie teama e ceva normal insa trebuie sa ai curaj daca il vrei innapoi, nu te da batuta.Fii puternika.Bafta :*