| Cristiaan232 a întrebat:

Salut vreau sa imi iau un cane corso ce păreri aveti despre această rasa ai ce temperament au cu familia si apropiații? Nu am mai crescut câini de genul asta, am doar un ciobănesc de bucovina.

Răspuns Apreciat de Editori
| RoCkKiD a răspuns:

In general cainii mari sunt foarte buni ca si caini de familie pentru ca sunt rabdatori si nu-i deranjeaza un copil care incearca sa ii calareasca.

Cel mai important este sa il socializezi de mic (atat cu oameni cat si cu alte animale) deoarece la origini e un caine de paza care pe cat de calm si iubitor e cu familia pe atat de tare isi va proteja casa de straini.

Daca vrei un caine loial care sa iti pazeasca casa si familia e printre cele mai bune alegeri.

| Cristiaan232 explică:

Amstaff ar fi bun?

| Cobzaru_Adrian_Nicolae_2001 a răspuns:

Nu se compara un amstaf cu un cane corso, parerea mea e cai mult mai bun cane corso cun temperament mai calm cu familia si foarte, foarte destepti.
Si nu a sarit niciodata la familie nici macar sa maraie

| RoCkKiD a răspuns:

Depinde ce varsta au copii, din cate am vazut si amstaff-ul e ok ca si caine de familie dar s-ar putea sa nu fie potrivit cand a vorba de copii mici din cauza trasaturilor rasei. Nu se pune neaparat problema sa fie agresiv dar e un caine musculos si foarte energic care poate sa darame un copil fara sa vrea in timp ce se joaca.

Mai trebuie sa ai in vedere si locuinta ta si de cat timp pe zi poti aloca noului tau caine. Cane corso e o rasa care nu are nevoie de super multa miscare, mai ales dupa ce se maturizeaza in timp ce un amstaff trebuie plimbat/alergat zilnic.

1 răspuns:
| Cobzaru_Adrian_Nicolae_2001 a răspuns:

Sal si eu am un cane corso in varsta si iti spun cai foarte loial si ma asculta fara sal fi dus la dresaj, cand este mic e mai jucausi mai proetenos cu toti dar de.la 6-7 luni nu mai supora straini devine mai calm mai atent dar foarte iubitor cu stapanul, foarte important sa nul bati cu mana sau sal agresezi cand mai face o prostie il certi si in cel mai rau caz ii dai o nuielusa peste fund.este un caine frumos, puternic si loial sunt foarte multumit de el!

| Cristiaan232 explică (pentru Cobzaru_Adrian_Nicolae_2001):

A sărit vreodată la un membru al familiei?