| cristygameru a întrebat:

Vreau sa mi cumpar un dog argentinian, deoarece este un caine foarte puternic, cuminte si loial. Toti spun ca rottweilerii sunt cei mai puternici...cu toate ca nu cred, rottweiilerii sunt doar grei, nu puternici. Deci. Spuneti mi care dintre dog argentinian, amstaff,kangal,rottweiler, tosa inu,presa canario,cane corso, bullmastif, e cel mai puternic. Îi puteti pune in ordine de la cel mai puternic..la cel mai slab. Numerotati-i, ex.: nr1-cel mai puternic...Nr 10-cel mai slab. Sunt derutat..chiar nu stiu care e cel mai puternic.
Deci..repet: spuneti-mi care e cea mai puternica rasa de caine din lume

3 răspunsuri:
| untu a răspuns:

La ce va trebuie un caine puternic?

| Skilline2012 a răspuns:

1. Ciobănesc belgian Malinois
2. Cane Corso
3. Dog argentinian
4. Ciobănesc caucazian
5. Bandog
6. Ciobanesc german
7. Bulldogul american
8. Perro de Presa Canario
9. Boerboel
Sursa: descopera.ro

Va rog incetati sa tratati cainii in modul asta cocalaresc, "dupa putere". Acela este topul aleatoriu celor mai buni caini de paza, raportati la forta fizica/inteligenta. Cand iti iei un caine, nu il iei dupa "vai ce puternic e", trebuie sa-ti si placa acel caine ca sa reusesti sa-l dresezi/disciplinezi si sa-l faci sa te iubeasca, sa te apere. Iti iei un caine dupa putere doar daca il duci la lupte intre animale (CEEA CE ESTE INTERZIS) sau vrei sa te dai tu mare in gasca ta de pustani ce rod seminte si cresc caini toata ziua. Eu zic sa-ti iei un dog argentinian daca-ti place, nu te mai lua dupa chestia asta cu puterea. Un caine trebuie sa fie inteligent si loial in primul rand, dupa aceea puternic. Acum depinde si de scopuri...

Succes si sper sa ai grija de el! happy

| cristygameru explică:

Tomas, copile, stai in banca ta, ti-a trecut ora de culcare.