| TheLovelyGhost a întrebat:

Salut.Vreau sa va intreb la ce folosesc mai exact obiectivele foto? care este diferenta intre un obiectiv mai ieftin si altul mai scump?

Răspuns Câştigător
| TheAndi22 a răspuns:

Obiectivul in cazul DSLR-urilor sau a camerelor video profesionale ajuta sa zicem ca senzorul sa vada (cat mai clar) imaginea.
Daca ai incerca sa faci o poza cu un DSLR fara obiectiv ai vedea ca aceasta arata rau si chiar nu se vede absolut nimic.
Obiectivele se diferenteaza prin calitate. Un obiectiv de 300 de lei nu va fi la fel ca unul de 8000 de lei, sa zicem, dar toate au punctele lor forte.
Cu cat sunt mai scumpe de obicei, beneficeaza de autofocus mai silentios si mai rapid sau stabilizare a imaginii. Toate acestea te ajuta in diferite situatii.
Sper ca te-am cam lamurit.

4 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Diferența dintre un obiectiv ieftin și unul scump este dată de calitatea imaginii (presupunând că le folosim pe același aparat / senzor). Și nu numai; un obiectiv scump mai asigură?
- imagine clară pe o gamă cât mai largă de diafragme pe orice zonă a imaginii;
- deschidere (mult) mai mare a diafragmei - deci se pot face poze mai bune cu lumină puțină;
- fără efect de vignetare;
- sticlă de calitate fără aberații cromatice;
- etc.

| Panfilii_Victor_2001 a răspuns:

Obiectivul foto ajuta la micsorarea mai bine si mai calitativa a imaginii si la focussarea eu si normal ca e mai buna cea scumpoa dar nu cu mult este si important ce camera folosesti ce mega pixeli are