| anonim_4396 a întrebat:

Salutare
As vrea sa cer un sfat..sau mai degraba cum ati proceda sau ati procedat.
De curand mi-a murit broscuta testoasa pe care o aveam de foarte mult timp si nu pot sa traiesc cu gandul ca nu mai e si imi amintesc mereu de ea pentru ca locul unde statea acvariul mi se pare pustiu acum...
Ma bate gandul sa iau alta dar nu stiu daca e bine asa de repede..ca oricum de inlocuit nu are cum sa o inlocuiasca

Răspuns Câştigător
| TCosminn a răspuns:

Trebuie sa intelegi ca unele animale nu traiesc atat de mult pe cat am vrea noi. Trebuie sa mai intelegi ca acelasi lucru se intampla cu oamenii dragi noua. Intelege ca moartea este esentiala si folositoare, pentru ca ne face sa apreciem mai mult zilele pe care le avem si de ce nu, zilele in care broscuta testoasa isi facea turul prin acvariu. Ia-ti alta, dar apreciaz-o ca si cand ai sti ca va muri candva si respect-o dar nu exagerat.

1 răspuns:
| Csadi_Ionut_1998 a răspuns:

Pai dacă îi simți lipsa poți să îți iei alta broasca sau să o înlocuiești cu un peste de exemplu...sau să încerci să îți ocupi timpul alte activități încercând să îți iei gandu de la ia