Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Am o broscuță țestoasă de apă și nu vrea să mai mănânce. De ce?

10 răspunsuri:
| sonya a răspuns:

Buna,

Pentru toti posesorii si viitorii posesori de broscute testoase, trebuie sa va documentati bine cu privire la ele.

In primul rand trebuie sa tineti cont de rasa lor si apoi daca puteti sa aveti grija de ele sau nu.

Pentru cele de Florida, asa cum arata si numele, trebuie sa aiba o temperatura mai mare (24-28 de grade). Broastele de Florida (cu tample rosii sau galbene) nu trebuie sa intre in hibernare. Daca au facut acest lucru, inseamna ca nu au grija de ele.

Este adevarat ca iarna mananca mai putin, dar asta nu e motiv de hibernare.

Sa nu iti faci griji daca nu mananca prea mult. Trebuie sa ai grija de ea. Totusi, daca nu mananca deloc ar trebui sa o duci la veterinar. O broasca cand e bolnava, nu mananca.

Conditiile pe care trebuie sa le aiba o broasca sunt: apa curata (fara clor), temperatura de 24-28 de grade si mancare.

Daca nu ii asiguri acele conditii ele mor. Cat sunt mici sunt foarte sensibile.

Ai grija de ea si daca ai intrebari, scrie-mi.

Pa.

| BroascaCuElice a răspuns (pentru sonya):

Dacă arată așa ce rasă e? http://img04.mercador.ro/......grafii.jpg

| sonya a răspuns (pentru BroascaCuElice):

Sunt 2 broscute de Florida cu tample galbene. Par destul de maricele, undeva la 1 an. happy

Sa iti traiasca si sa ai grija de ele. Nu uita de incalzitor si de apa curata.

Pa.

| carpediem a răspuns:

Depinde de ce rasa este? Daca e de apa si de Florida, inseamna ca nu ai incalzitor si apa este rece, trebuie sa-i pui incalzitor. Daca ai de apa de la noi, intra in hibernare si nu mai mananca, e normal, abia in primavara va mai manca.

| Adry05 a răspuns:

Bună!
Poate e bolnavă, mai bine o duci la veterinar.
Succes!

| Doroti a răspuns:

Heii. Am si eu doua broscute testoase sial fel ca si a ta nici ele nu mananca. Nu este ceva rau pentru ca acum in perioada aceata ele nu imi mananca.
Le am de mai multi ani si in primul an cand le-am avut tot asa m`am speriat ca si tine dar veterinarul a spus ca asa fac ele iarnaa.

| Sandra_Iliescu_1990 a răspuns:

Am avut si eu una si a facut la fel e bonlava daca nu o duci la veterinar ca sa iti deie reteta sa ei pastile moare

| zegheru123 a răspuns:

Este singura

| Hustller a răspuns:

A intrat in hibernare ma desteptilor
Broasca nu are nimic... trebuie sa stea la un loc calduros si sa ii cumparat incalzitor pentru apa