| NYØ2002 a întrebat:

Eu dupa scoala vreau sa ma angajez undeva! Eu sunt in clasa a 11 si trebuie sa trec a 12a si am 18 ani! Eu nu cred ca o sa iau bacul ca sunt varza la scoala,ca eu de abia trec clasa!
Pot gasi niste job-uri calumea fara bac!
Stiu ca nici engleza nu stiu,dar am gasit o aplicatie foarte bună ca să invaț engleza, aplicatia se numeste duolingo!

15 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Macar scapa cu 12 clase apoi iti recomand sa faci un curs pentru mecanic de locomotiva la CENAFER https://sites.google.com/site/cenaferwebsite/ un servici destul de bun aproape 2000€ salariu pe luna. Sa mergi cu trenul e misto dar sa-l conduci si mai fain https://www.youtube.com/watch?v=cQ8B4JY20jA

| anonimg a răspuns:

Termină liceul și te înscrii la o postliceală.

| NYØ2002 explică (pentru anonimg):

Dar ma lasa buzunarul?

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Job calumea abia gasesti si cu bacul luat si facultatea terminata, dar asa cum spui tu... e foarte greu. Mai bine te gandesti cum sa inveti ca sa iei bacul. E foate important sa ai o diploma de bac. Poti face un curs specializat dupa aceea, pentru ceva ce iti place tie.
Poti invata engleza singur facand exercitii. Sunt niste carti care se numesc Round Up. Gasesti si cartea cu exercitii si cartea cu raspunsuri pe net.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă erai la liceu cu profil profesional iti gaseai loc de munca la firma unde faceai practica!

| NYØ2002 explică (pentru anonim_4396):

Pai si eu fac practica chiar daca sunt la profil de liceu, profilul se numeste:Tehnician in activitati de comerț! Faceam practica lanun magazin, de exemplu dacă dadeam mai departa puteam sa ma fac operator amazon si se castigau multi bani

| brokxy a răspuns:

Sincer.
Nu prea te ajuta bacul la angajare oricum acum toti cer experienta, pe mine nu m- ajutat deloc! Nu mi-am gasit de lucru nicaieri cu bac ( WOW CE FOLOSITOR ESTEE)
Si crede-ma vei gasi de lucru fara bac... stiu fosti colegi cu 8-10 clase doar care au ajuns mai departe decat mine laughing laughing

| mgtow a răspuns (pentru brokxy):

Multi se sperie & incep sa zica fara bac - facultate esti un nimic, terminat vai de steaua ta. Pe cand in zilele actuale nu e de mare utilitate, poate ajuta mult in tari straine unde sant firme care zice hai bagate pe felie cu facultatea, la noi trebuie sa fie cineva care te baga la munca o legatura puternica care te prinde si te pune la birou (denumita pila). In Romania multi cu facultati si/sau bac locuiesc in chirie, au salarii minime pe economie sau medii nici 1000€ nu ating pragul lunar. Si eu cu liceul terminat sofer pe tir in UK scot 2500 lire - aproape 3000€ pe luna si ma realizez mai mult in viata. Acum platesc un apartament in RO si pun ceva bani deoparte pentru o masina faina cand ma intorc inapoi, dupa nu imi pasa de salariu dar vreau sa dorm bine in pat multumit de realizarile din viata mea.

| Bnder a răspuns:

Nu prea inveti engleza cu duolingo, mama mea a incercat sa faca lectii dar m-am uitat peste ele si nu prea te invata engleza intr-un mod logic, inveti ca un papagal fara sa intelegi de fapt. Mama a facut cateva saptamani si nu s-a lipit nimic de ea.

| ArisTOTelx a răspuns (pentru Bnder):

E bun duolingo, invatasem ceva baza de la aplicatia aia

| mgtow a răspuns (pentru Bnder):

Pentru un om cu varsta avansata nu poate sa memoreze usor multe chestii. Si daca s-ar duce in america limba o invata in 3-5 ani sa discute bine normal, un copil o capata intr-un an destul de repede sau 4 luni

| Bnder a răspuns (pentru ArisTOTelx):

Invet dar e destul de greu si cam nefolositor sa memorezi propozitii.
Marele dezavantaj e ca nu inveti timpurile verbale si diferentele intre ele. Eu personal nu o recomand daca vrei sa inveti limba engleza cu adevarat. Daca vrei sa inveti doar "My name is... " si "how are you?" e ok.

| Bnder a răspuns (pentru mgtow):

Mama mea a terminat liceul si a luat bacul cu nota mare, a facut si o facultate si lucreaza la banca. Daca baiatul asta abia trece clasa eu zic sa "subiectii" sunt destul de comparabili chia daca unul are 18 si celalat 49

| mgtow a răspuns (pentru Bnder):

Dar era tanara cand a facut facultatea, pune-o acum sa invete din nou, e un chin si nu face fata.

| NYØ2002 explică (pentru Bnder):

Eu zic ca e cea mai buna aplicatie! Eu o folosesc de 2 zile si am invatat ceva chestii de baza, plus ca stiam si eu cateva dar nu stiam sa fac propozitii!
Taicamio mi-a zis ca e foarte usoara limba engleză! A zis că un prieten de-al lui statea prost cu memoria si a invatat limba germana! Eu nu incerc sa stiu engleza la perfectie! De exemplu inveti azi cateva cuvinte, maine cateva cuvinte!
Sa iti zic un cuvant la buleala:
Baieti beau lapte si fetele beau apă-The boys drink milk and girls drink water