| simpleMAN18 a întrebat:

Le-am cumparat perusilor mei un cuib, si le-am pus niste fan inauntru insa femela lo scos afara, de ce a facut asta? In cuib nu se pune nimica? Cand este perioada de imperechiere a lor? Banuiesc ca au o anumita perioada...
Inca ceva femela tot intra si iese din cuib de ce? Nu sta decat 2-3 min chiar si mai mult insa nu doarme acolo...

Răspuns Câştigător
| sindromforyou a răspuns:

In cuib nu se pune nimic. poti pune pene si fulgi de la ei, dar daca femela le scoate afara nu e nici o problema, inseamna ca nu ii place. sunt in perioada de imperechere cand nasucul femelei este maro inchis, iar cel al masculului este de un albastru puternic. este bine daca sta putin in cuib, inseamna ca inspecteaza cuibul si se obisnuieste cu el.

| simpleMAN18 explică (pentru sindromforyou):

Multumesc,auzi mi-au intrat amandoi inauntru, oare sau imperecheat?

| sindromforyou a răspuns (pentru simpleMAN18):

Cand stau in colivie ar trebui sa observi daca masculul ii face curte, adica ii da sa manance, se plimba pe langa ea se suie pe ea.....ca la porumbei. in perioada asta ar trebui sa le suplimentezi dieta cu vitamine si calciu, ca daca va depune oua femele va avea nevoie de calciu. cand femela va depune oua vei observa ca va sta foarte mult un cuib aranjandu-l si nu il va lasa pe mascul sa intre si il va certa. cel putin asa a fost la mine. daca mai te pot ajuta cu sfaturi vorbim pe mess, sindromforyou@yahoo.com

| simpleMAN18 explică (pentru sindromforyou):

Ms mult, sa stii ca da ii face curte! Face exact cum mi-ai povestit tu.

5 răspunsuri:
| viotedy a răspuns:

Nu se pune nimic. daca au conditii si sunt compatibili tot timpul anului pot face pui.inspecteaza cuibul.de ce sa doarma in el daca nu cloceste?

| LeMousiqe a răspuns:

Buna!
Nu e de indicat sa pui in cuib nimic XP XD!
Pa, pa!