| sanboss a întrebat:

salutare, mi/am cumparat un pui de rottwailer ce parere aveti despre acesasta rasa?

cel mai complex detaliu primeste funda.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este o rasa care are nevoie foarte mare de atentie si dresare deoarece daca nu ai grija. poate ajunge foarte agresiv la maturitate. Nu ridica tonul vocii cand il dresezi sau il certi sau ii dai vreo comanda, alimenteaza'l doar cu mancare de caine pentru talia lui. Plimbarile trebuie sa fie destul de frecvente. Obisnuieste'l cu oamenii si alte animale, nu il lovi, joaca'te cu el Trebuie sa ai mare rabdare cu el si sa iti placa cainii. Informatii despre rasa o gasesti pe Wikipedia. Nu este adevarat zvonurile cum ca este agresiv...trebuie doar sa stii cum sa il educi. Nu il tine legat daca stai la curte si nu il lasa singur mult timp, ii vei crea un temperament agresiv si nu cred ca o sa iti placa. In rest este un caine exceptional.

2 răspunsuri:
| AnimeStyle a răspuns:

Rottweiler este o rasă de câine de origine germană, cu corpul masiv și musculos, cu blană scurtă și cu pete roșcate pe cap, piept și picioare. Are o talie de 55-68 cm și o greutate de 41-50 kg. Din Evul Mediu și până la sfârșitul secolului al XIX-lea rottweilerii îi însoțeau pe negustorii de carne plecați să cumpere vite, ducând banii într-o pungă atârnată de gât. De-a lungul timpului rottweilerii au fost folosiți pentru paza turmelor și locuințelor, pentru tracțiune și drept câini-polițiști. Se consideră că ei descind dintr-o rasă de câini de pază a vitelor lăsați aici de legiunile romane. funda?