| Andreink a întrebat:

Salutare TPU! Am o femela ciobanesc german în vârstă de șapte ani, in fiecare primăvară are un comportament ciudat. Are obiceiul de a săpa gropi imense pe unde apuca, astazi a zgâriat un perete de OSB până a facut o gaura in el, face o grămadă de mizerie. Cunoaște careva din ce cauza poate sa aibă acest comportament?

7 răspunsuri:
| gigite a răspuns:

Plimba-l in parc, cu mare alergare/fuga si sa manance/pasca niste iarba ca si gazonul, in firicele proaspete...e si pentru. digestie, sa-ti fie de folos si noroc.

| Andreink explică (pentru gigite):

Locuiesc la curte, are suficient spatiu unde sa alerge și să se joace, mai am și alți câini în curte. Nu mă deranjează că face mizerie, vreau doar sa ii înțeleg mai bine comportamentul astfel încât să pot să îi asigur confortul necesar.

| Violleta2022 a răspuns:

Poate nu-i hranita suficient si se razbuna.

| Andreink explică (pentru Violleta2022):

Pot să vă asigur că are toate necesitățile asigurate! In general este foarte disciplinata, o consideram un membru al familiei. Primăvara mai face prostii. Bănuiesc că o afectează schimbările de temperatură.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Andreink):

Poate se bucura si ea ca a venit primavara si are nevoie sa se joace, sa zburde sa aiba activitate.
Animalale de casa au nevoie de atentie si joaca, macar 1 ora pe zi de la stapanii lor.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Poti sa intrebi un medic veterinar ca el sigur stie.

| Lizuca1234 a răspuns:

Da. ciobanestii sunt caini de lucru, utilitari, deci trebuie sa aiba activitate, altfel se plictiseste si de aceea isi face singura de lucru happy mai multa joaca, socializare, invat-o sa gaseasca lucruri ascunse, etc. sunt tutoriale pe Youtube cate vrei, trebuie doar sa vrei.