| Boruga_Iulian_1982 a întrebat:

Salutare tPu! Am o instalatie de brad cu câteva beculețe arse. Pot sa leg firele care duc la acele becuri fără sa intre in scurt? Nu este un singur bec pe toata instalatia care aa rămas intact. Am instalatia de 5 ani si nu as vrea sa cumpăr alta. Nu am de lucru si m-am gândit ca poate o sa iasă ceva. Sper sa nu ard ceva. Cine îmi da un răspuns mai detaliat ii dau funda. Succes!

2 răspunsuri:
| ation1960 a răspuns:

Buna ziua, domnisoara!
Daca nu esti de specialitate electrician, te sfatuiesc sa nu te apuci de improvizatii. Riscul este mare. Instalatia este dimensionata pentru un anumit numar de becuri(leduri). Daca un numar dintre acele becuri(leduri) sunt arse pot fi inlocuite (de cineva care se pricepe!) altminteri exista PERICOLUL electrocutarii sau cel al incendierii (prin autoaprindere) a obiectului pe care este aplicata instalatia. Iti dau un sfat: CUMPARA O INSTALATIE NOUA si scapi de riscuri. Nu este scumpa si, mai ales, este si de actualitate. Sarbatori fericite in continuare.

| Boruga_Iulian_1982 explică (pentru ation1960):

Deja am improvizat ceva si merge foarte bine. Aveam catevaa becuri sparte si acum le-am scos si merge foarte bine. Mai am un bec ars care nu prea stiu pe unde este si de aceea tot nu îmi merg toate culorile dar fata de cum era înainte merge mult mai bine.