| Sandra0912 a întrebat:

Salutare, TPU. Am o intrebare, cum credeti ce animal de companie merita cumparat? Am 3 optiuni: un caine (o rasa mai linistita), un papagal sau o broasca testoasa? Va rog sa argumentati, va rog. A, si sa spuneti rasa. Multumesc mult.

2 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Un animal este o mare responsabilitate, nu este o jucarie, si te asigur ca nu poate sta ca un bibelo unde il pui.
- un caine, orice tip fe rasa - in primul rand are nevoie de deparatizare interena si externa, apoi vaccinul anul, apoi ciparea ( cu noua lege), apoi mancarea, speciala pentru rasa, si varsta, si timpul alocat, are nevoie de minim 1-2 ore afara pe zi - de 3 ori pe zi ( in functie de rasa, cu cat rasa e de talie mai mare - cu atat are nevoie de mai mult timp afara). Are nevoie de un veterinar ( cum ai si tu un medic de familie), cand se imbolnaveste sa te duci la el, si o sa o faca destul de des incepand cu varsta de 5-9 ani. Daca e fata si nu vrei sa faca pui, trebuie musai castrata ( o sa te chinui cu ea, ea dorind sa se imperecheze plus, ca are menstruatie din 6 in 6 luni cu o perioada de 20 de zile). Cainele e o responsabilitate si trebuie tratat ca pe un membru al familiei, dar o sa vezi ca e si frumos, sa te iubesca cineva neconditonat. Di pregatit pentru lucruri grele dar si frumoase, si nu lua un caine daca nu ai timp dar si un buget. Am caine de 14 ani, e o binecuvantare dar si o responsabilitate enorma.
- papagal ( eu nu am avut, dar a avut verisoara mea), in primul rand trebuie socializat cu el ( sunt pasari sociabile), deci trebuie sa vorbesti mai mereu cu el, trebuie sa le faci curatenie de 2 ori pe saptamana, mancare pusa de 3 ori pe zile, si apa in fiecare zi. Au nevoie si sa zboara pentru asi dezmorti aripile.
- brosca testoasa - are nevoie de caldura ( ele sunt cu sangere rece, nu mamifere- deci nu se pot incalzi singure), stiu ca exista la pet - shop acvariu special pentru broaste testoasa cu tot cu iluminare pentru incalzire, la mancare nu ma pricep ( nu am avut brosca testoasa).
Un animal e o responsabilitate, tu esti totul pentru acel animal, trebuie sa le oferi un mediu cald plin cu afectiune, trebuie sa ii asiguri hrana, dar si timpul tau, iar cand se imbolnavesc ( ca o sa o faca), trebuie du-se la un medic indiferent de cost si timp, Iar acel animal te va rasplati cu iubirea sa cum stie mai bine.

| Daniel2836 a răspuns:

Broasca testoasa cu siguranta NU pentru ca MUSCA.
Papagalul este galagios.
Iti recomand ori un caine (biggle sau labrador ) sau o pisica (sa nu fie de rasa cele de rasa sunt rautacioase )
ESTE ALEGERA TA! Eu ti-am dat doar un sfat!