| EnacheChristian a întrebat:

Salutare TPU! Am o problema destul de urata. Catelul meu plange aproape in fecare noapte pana cand acesta adoarme. Noaptea el doarme afar in propiul sau cotet. Chiar si daca merg la el si ma joc cu el acesta nu se opreste. Numai poate dormi in casa din anumite motive. Ce as putea sa fac

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

L-ai obisnuit in casa si acum il tii afara. De-aia plange.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Poate la batut cineva, trebuie sa il vada veterinarul sa il consulte.

| RxTx a răspuns:

Mergi la veterinar poate un om rau i-a dat sa manance friptura cu ace de pescuit in ea sa iti poata sparge casa sau pentru ca facea pupu pe strada si tu nu il strangeai
Sau pentru ca strada mirosea urât
Sunt multe motive din cauza cărora vecinii care sunt paranoici cu microbii ti-ar da chiftele cu cioburi de sticla in ele câinelui tau
Poate ca te-au văzut ca nu te porți cu el ca cu o javra si poate ca l-ai luat tu sau un membru al familiei tale in brate si l-ati pupat in bot in văzul lumii rele.
Iar ei cred ca iti fac o fapta buna pentru ca te opresc de la a re mai infesta cu viermi si paraziti.

Poate ca a muscat pe cineva

Poate ca e un hot ce vrea să intre la tine si câinele face figuri

Poate chiar mama ta sau un membru al familiei tale vrea sa scape de el din curte
Pt ca ei consideră că părul de câine este foarte periculos

Asa ca mergi ls veterinar

Si fa ancheta si in curtea ta poate ca nu il suportă cineva

Poate ca stai cu un unchi sau in curte mai sta o familie care ar vrea sa se răzbune pe tine dar iti tot otrăvesc câinele

Poate un copchil i-a băgat jumătate de stulete de porumb in ms-dos
Pt ca sa faca caterinca

Poate are paraziti
Tenia
Giardia
Cancer
Limbrici

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O fi bolnav. Mergi la veterinar pentru un consult.
Mai există și varianta să se simtă singur afară, în acel coteț. De preferabil ar fi să-i aduci companie un alt cățel. happy

| EnacheChristian explică (pentru anonim_4396):

Nu prea pare bolnav dar o sa tin cont de aceasta parere. Companie are alt catel dar cu care nu poate intra in contact. Celalalt catel are 8 ani si imi e frica sa nu i dea ceva boala. Poate cand termin schema de vaccinare

| Lizuca1234 a răspuns:

Dacă a fost obișnuit în casă, plânge după tine. Dacă e pui mic, plânge și după tine și după mama lui. Trist.

| Anamaria9916 a răspuns:

Sunt 2 variante. Ori e prea răsfățat și vrea în casă, ori "vrea la gagici"laughing dacă e mai mărisor. Și eu am 2 căței, un bichon, care în anumite perioade ale anului plânge toată noaptea, iar ziua refuză să mănânce. Prima dată m-am speriat și l-am dus la veterinar. Mi-a spus că nu are nimic, doar că e în călduri.
Al doilea cățel e un amstaff. Când l-am cumpărat l-am ținut în casă fiind puiuț, cel puțin noaptea, că ziua oricum era tot prin curte. Asta până a început să crească destul de mărișor... Când am încercat să îl obișnuiesc să doarmă afară, în cușcă, singur, vreo 2 săptămâni nu a putut dormi nimeni de el. Am avut reclamații și de la vecini laughing plângea toată noaptea. După vreo săptămână jumate a început să sară pe ușă și să deschidă ușa la casă laughing.

| EnacheChristian explică (pentru Anamaria9916):

Din fericire al meu nu este asa de inteligent sa incerce sa deschida usa? dar si la mine plange toata noaptea din pacate si nu nu cred ca vrea la gagici ca are abia 2 luni?

| Anamaria9916 a răspuns (pentru EnacheChristian):

Nu am știut. Atunci sigur nu vrea laughing. E mult prea mic. Lasă-l un timp, e posibil să nu îi placă ideea că trebuie să doarmă afară...