| Suspectul_Andrey_1990 a întrebat:

Am un canar si se agata de "cusca" si ramane agatat din cauza ca are unghiile prea mari. Am inteles de la niste vecini ca daca eu as taia unghiile el ar muri. Daca imi puteti da informatii, sau un site bun de unde sa gasesc informatii? Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| CreepyCrow a răspuns:

In primul rand, trebuie foarte mare grija daca vrei sa tai unghiile unui canar, perus sau altei pasari de colivie. http://ww2.justanswer.com/......im-gp.jpg. Daca vrei sa o faci, ai grija sa tai doar varful, nu mai mult din unghie, altfel o sa sangereze si s-ar ajunge la complicatii.
In al doilea rand, daca mergi la magazine care se ocupa de animalele de companie, o sa gasesti anumite accesorii pentru unghiile lor. Arata ca niste tuburi pe care le desfaci usor, le pui pe bara pe care sta iar pasarea trecand peste acea suprafata i se mai "pilesc" ghearele.
In al treilea rand, vezi ca apa pe care i-o pui sa nu fie bogata in calciu, deoarece face ca unghiile lor sa creasca mai repede. Recomand Aquatique.'
Pe de alta parte ar mai fi o solutie sa ii pui cutiile cu mancare, apa sau alte jucarii astfel incat sa nu se mai agate unde sare el de obicei... sau sa gasesti cauza pentru care sare. are ceva in camera unde sta care sa il sperie? se simte mai in siguranta intr-o parte anume a coliviei?

| Suspectul_Andrey_1990 explică (pentru CreepyCrow):

Se misca prind toata colivia ziua... de obicei noaptea cand e mai obosit sta sus, pe cel mai inalt punct de "agatare". Mersi mult. o sa merg la un magazin de animale sa ma interesez mai mult. Multumesc!

2 răspunsuri:
| Ada78 a răspuns:

Pa da probabil ca ar murii daca i leai taia. Poate ar trebui alta cusca.
www.e-pets.ro/forum/pasari/canari