| Rivulette a întrebat:

Am un catel de aproape 4 ani (implineste pe 25 Octombrie), dar nu prea este scos afara si nu a prea socializat, iar familia nu prea vrea sa-l scoata mai mult de 20 de minute... (am 13 ani)

Ideea este ca am vorbit cu un coleg care are o catelusa de 1 an sa ma ajute si pe mine, in sensul ca vom merge amandoi sa plimbam cateii. Astazi, in principiu, s-a jucat frumos cu alte fete ( e baiat, a fost putin socat la inceput), insa s-a luat la cearta cu alta catea spre iesire (pe care nu o cunostea si cu care nu s-a jucat). Intrebarea e, cum ar trebui sa procedez? As vrea sa nu mai aiba "teama" asta de alti catei. Este un bichon havanez, daca asta ajuta.

Răspuns Câştigător
| Danieladana964 a răspuns:

Ceea ce ai tu in casa. e un "copil salbatic" sad ce ai de facut? sa il scoti des. momentan sa il lasi doar cu cine se intelege si usor usor se va acomoda. Insa, trebuie sa fi foarte atent la el, ca daca apuca sa infiga coltii in alt catel. sunt slabe sansele sa dea drumu. evita sa intre in contact cu masculii, de orice fel si cauta sa il scoti treptat. Nu il baga in "colectiv" din start. incearca intai sa se imprieteneasca BINE cu catelusa prietenului tau. E cam "batranel" catelusul tau, o sa iti fie greu, dar nu imposibil. Cu pasi mici, incet, incet, rabdarea e cel mai mare secret! succes!

4 răspunsuri:
| Djlsghtnquuw a răspuns:

E normal sa ii fie frica,daca nu a socializat cu vreum caine. Dar daca il scoti des afara, cu prietena ta, isi va reveni. Cainele trebuie sa se plimbe, sa alerge, nu sa stea in casa.

| Rivulette explică:

(Mentionez ca eu nu am vrut catelul, sora mea mai mare a vrut sa aiba neaparat un animal, nu l-am vrut pentru ca mie mi-a fost mereu frica de caini, din cauza unei intamplari 'neplacute' la 2 ani.

| Rivulette explică:

Devine din ce in ce mai bine, va multumesc ^^