| Oanaraluca1962 a întrebat:

Bună TPU!
Ieri am primit un cățeluș bichon havanez și este mic.
Ce mâncare mânâncă în afară de lapte?
Pot să îl scot afară?
Vreau multe detalii legate de această rasă de câine.
Dau fundă!
Multumesc!

7 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Lapte foarte putin, conserve idem, mancare de care iti faci pentru tine papa si el. De regula ciorbe in care pui paine. Mancare lichida. Plimbari, dese si scurte.

| Violleta2022 a răspuns:

Mancare speciala de catelusi! Conserve cu carne tocata, ca pentru ei, la 3-4 luni sau fierbi pui, tai carnea marunt si-l hranesti. Atentie, nu-i da mancarea fierbinte catelusului, dar nici inghetata.
Laptele este de baut doar, catelusul are nevoie si de hrana solida, mancare buna, ca sa creasca sis a se dezvolte, ca altfel moare, daca-l tii doar pe lapte.
Cat priveste scosul afara, numai cu voia aprintilor si numai dupa ce i s-au facut vaccinurile respective, ca sa nu ia virusi sau boli mortale, de la alti caini de pe strada.

| gothicbat a răspuns:

Mâncare specială pentru câini, și neaparat să-l duci la veterinar.

| Asuganni a răspuns:

Nu ai spus cat de mic este, ce varsta are? Daca are pana in 6 saptamani dai doar lapte si cel mai bine este sa te duci la veterinar si sa îi ceri lapte praf special pentru caini cu vitamine proteine, asta contine. Eu i-am dat de vaca si mi-au murit. I-al special si dizolvarea o faci cu apa, iei un biberon pentru caini tot de la veterinar si îl umpli cu apa si cu lapte caldut, iti spune el cat ml îi pui si cat lapte. Lapte cumparat special îi dai pana la 6 sptamani cel mai bine dimineața si seara îi dai mai mult ca sa fie satul pana la a două mancarică. De la 7 saptamani îi cumperi pedigee bobițe ceri asa: bobite penrru cățeluși juniori Eukanuba
...com/search
Asa am dat eu si au fost foarte sanatosi, dar cel mai bine le pui intr-un prosopel sau o carpa ceva si le spargi cu un ciocanel ca sa devina mai praf apoi pui intr-o farfuriuță sau într-un bol special si dizolvi laptele praf cu apa si îl pui peste pedigree ul din bol si îl amesteci, vezi sa fie ca un terci daca are 6 saptamani, daca are mai putin de 6 saptamani adica o luna dai doar lapte pana la 6 - 7 saptamani. sa nu încerci din prima cu bobițe intregi ca le da pe jos si linge doar laptele. A si ceri de la veterinar niste vitamine pentru a le pune in mancarică, le pui in laptele dizolvat cu pedigree. Vitamine cam pana la 2 luni jumate 3 luni. Sa vezi ce bine se dezvoltă. De la 2 luni numai îi dai terci ci pui bobițe mai intrebi cu lapte, apoi incerci sa pui mai mult apa si sa renunti la lapte de tot, apoi se va invata cu apa si bobite inmuiate in apa pana pe la 2 juni jumate, la 2 luni jumate trebuie sa îi dai bobite uscate ca sunt destul de micuțe, de la 3 luni va avea toata schema de vaccinare, la 6 saptamani prima deparazitare si dupa doua săptămâni vaccinuri parca sau invers, iti spune doctorul la 6 saptamani pana la 3 luni cand termina schema apoi din an in an un vaccin. Eu nu am mai facut. La 3 luni poti sa îi cumperi bobite mai maricele ca este mai mare si el. Daca ai bugel îi iei Royal canin sau altele. Daca are deja 3 luni nu e mic îi dai deja pedigree uscat daca nu prea e invatat dai mai intai eukanuba ca sunt mici apoi îi cumperi ceva mare. Bafta!

| Asuganni a răspuns (pentru Asuganni):

Scuze pentru greseli de scriere, nu am mai corectat.

| Asuganni a răspuns:

Serios daca este prea mic nu ai cum sa nu îi dai lapte. eu stiu am crescut peste 10 caini

| Asuganni a răspuns:

Si nu ai voie sa il scoti afara sau sa il lasi cu alti caini ca poate sa se îmbolnăvescă pana nu termina toata schema de vaccinare la 3 luni adica. Daca are toate vaccinurile poti sa il lasi afara sa se joace cat vrei. Daca are 2 luni jumate sau 3 luni nu îi mai dai lapte, îi dai pedigree.