Întrebare recomandată | PangeeaRogvaiv a întrebat:

Salutare tuturor!
Cine are catei de companie? Va intreb pentru ca am nevoie de un sfat eficient cat mai repede posibil.
Eu am un catel in varsta de 9 ani si jumatate si de ieri dupa amiaza am observat ca il deranja ceva la nivelul gurii. M-am uitat, atat cat am putut si m-a lasat si el si am vazut ca o bucata dintr-o masea era desprinsa, dar nu in totalitate. Bietul animal s-a chinuit toata ziua sa-si scoata nenorocirea aia, dar nu a reusit in final renuntand din cauza durerilor. Acum sta cu painea in gura, nu mananca, varsa apa cu laba ca nu o poate bea in mod normal.
Ce as putea sa-i fac sa-l suflet, sa-l ajut cumva sa nu se mai chinuie atat? de ieri sta cu gurita cascata, nu poate strange maxilarul cum trebuie. Imi este teama sa nu faca vreo infectie acolo.
Va rog din suflet, ajutati-ma cu un sfat, o sugestie, ceva. Este prima oara cand ma confrunt cu asemenea probleme.
La doctor nu-l pot duce ca maraie cand vreau sa pun mana pe el si imi este teama sa nu ma muste.
Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| Azµre a răspuns:

Da, e tipic câinilor bătrâni, am avut și eu un câine cu o astfel de problemă. A răbdat de foame 3 zile, în tot acest timp la fel făcea nu se putea apropia nimeni de el. Cel puțin la al meu după 3 zile nu știu ce a făcut cum l-a scos.
Acum eu recomand altceva, să te duci la un medic veterinar și doar să întrebi, ce ai putea să îi faci, ar fi singura soluție. Ca să mânânce, dă-i ciorbă cu bucâțele mici de pâine în ea, mai mult cu miez. Numai așa mai poate și el să mănânce.

24 răspunsuri:
| Leocerba a răspuns:

La farmaciile veterinare si prin magazinele de specialitate se vand geluri pentru gingia si dantura cainelui. Amortesc usor zona si slabesc durerea.In cazurile astea, cainele se anesteziaza la veterinar si i se scoate maseaua, eventual i se face un detartraj, daca mda veterinarul are cabinetul dotat si cu astfel de instrumente( de regula nu prea cere lumea detartraj, asta-i ultima grija a romanului, sa aiba cainele dintii albi, asta-i conceptia).
Aici o sa-ti fac tie cateva reprosuri, daca n-ai tu stare pentru reprosuri, nu le citi. Totusi:
-Unui caine pe care-l ai de 9 ani ii castigi increderea in atata amar de vreme, da-o-ncolo de treaba. E imposibil sa nu fi avut mici probleme( i se mai rupe o unghie, ii intra o aschie in labuta, il inteapa o albina, are mici probleme digestive, se agata cu degetele in gard, in franjurii de la covor, il doare, tipa-latra-iti cere ajutorul). Oricat de mare i-ar fi durerea, cainele te accepta in preajma, stie ca esti de incredere si il ajuti, pana la urma. Nu te musca. Daca nu te accepta in preajma, nu l-ai educat tu cum trebuie. Un caine crescut cum trebuie ii permite stapanului sa-l atinga, sa-l trateze, sa-l ajute. Ce daca maraie? Maraie de durere, ca doar n-o sa cante. Si ce daca te musca? Cat crezi ca poate sa te muste? N-o sa-ti smulga mana din umar, el doar te atentioneaza ca-l doare ingrozitor dar daca nu cedezi si te apropii treptat, o sa inteleaga exact ca vrei sa-l ajuti.
-Cum sa nu duci la veterinar un caine de 9 ani jumate? Sau cum sa nu aduci veterinarul la tine, de 2 ori pe an, macar? Nu doar ca veterninarul ar fi observat din timp afectiunile gingiei, inflamatiile de la nivelul danturii, tartrul sau chiar paradontoza pe care cainele o face la varsta asta, dar sunt vaccinuri si antideparazitari obligatorii care se fac de 2 ori pe an. In felul asta, cainele ar fi fost familiarizat cu ideea unui doctor care-l ingrijeste, lucru esential pentru un animal de companie cu o viata sanatoasa.
Daca ai citit reprosurile mele, iti dau un sfat: dintele, maseaua aia, ce-o fi, pana la urma o sa-i cada. De aici inainte, te duci la farmacie, cumperi fasa sterila, pansament din ala alb, tai o fasie pe care o infasori bine pe degetul tau, moi degetul in apa calduta cu putina sare si ii masezi si-i cureti gingiile zilnic. Nu-ti ia mai mult de 5 minute dar este ceea ce se numeste igiena danturii cainelui tau. Ii poti cumpara si periute de dinti, fie ii dai una mai veche de-a ta. Pui pe ea pasta de dinti pentru caine( numai pentru caine, pasta noastra de dinti ii poate irita tubul digestiv) si il inveti. Chiar daca o s-o distruga ca o mai roade, o sa-i faca pur si simplu placere sa-si curete dintii cu perii aia aspri ai unei periute de dinti. Ar fi trebuit sa-l inveti de cand era pui sa stea cand ii cureti gingiile si dintii cu fasii sterile muiate in apa calduta si sare. E ieftin si e obligatoriu.

| PangeeaRogvaiv explică (pentru Leocerba):

Buna, multumesc pentru raspuns, dar as vrea sa stiu in cazul in care ii cade mai greu maseaua cu pricina, exita riscul de infectie? exista vreun remediu pentru asta? intreb pentru ca este prima oara cand ma confrunt cu asa ceva.
Multumesc!

| Leocerba a răspuns (pentru PangeeaRogvaiv):

Da, se poate infecta. Si-l doare sa stea coltul ala spanzurat de gingie. Daca nu mananca, n-o sa mai aiba atata chef de proteste, dupa 2-3 zile devine blegut si abatut, o sa poti colabora, sunt sigura ca vei putea sa-l convingi sa se lase vazut de un veterinar. Acesta o sa-i faca o anestezie( injectie destul de periculoasa in cazul cainilor de talie foarte mica) si o sa-i vada toata dantura cu ocazia asta. Pentru infectii dentare ar fi primit oricum antibiotic pe care cum i-l Veterinarul e solutia.
laughing Scuze, am ceva probleme cu tastatura. Reiau: Pentru infectii dentare ar fi primit oricum antibiotic pe care cum i l-ai fi administrat? De strecurat in mancare nu aveai cum, ca nu mananca de durere iar de bagat pe gat nu te lasa. de aia spun ca veterinarul e solutia.

| Konata a răspuns:

Buna!
Eu zic sa incercati cat puteti sa-l duceti la medic pentru ca poate face infectie daca maseaua tamane acolo. Singura nu cred ca poti scoate dintele insa ii poti zice tatalui tau sa te ajute, sa lege cu ata sau sa-l scoata cu o penseta. Trebuie sa-l mobilizati ca sa nu va muste. Mai poti merge la magazinul de animale si sa ceri niste pastile de durere sau chiar de dinti. Sper ca te-am ajutat! Succes! Sa-mi spui daca i-a trecutwinking.

| PangeeaRogvaiv explică (pentru Konata):

Caand se apropie cineva de el si vrea sa-l atinga maraie de te infioara. Plus de asta toata ziua sta cu painea in gura si schiauna saracul de durere. Mi se rupe sufletul cand il vad asa. El e un catel vioi, nu a facut o injectie in viata lui pana acum, a fost sanatos nu am ce zice. Cel mai tare ma tem sa nu faca o infectie urata acolo, asta ma ingrijoreaza cel mai mult.

| Konata a răspuns (pentru PangeeaRogvaiv):

Pai nu stiu ce sa zic, insa daca il iubesti trebuie sa incerci sa-l duci la medic. Alta cale nu este. Exista si pericolul sa inghita sau ( Doamne fereste) sa se inece cu el. Cereti la farmacie ceva de imobilizat ca sa adoarma si sa-l puteti duce la un medic. Daca a-ti astepta, cred ca in cateva zile ar muri de foame si de sete. Tu alegi. dar sa-mi spui ce decizie iei.Imi poti cere sfaturi daca vrei. Am mai trecut prin asemenea cazuri.

| PangeeaRogvaiv explică (pentru Konata):

Presupun ca problema asta o are din cauza ca isi pierde dintii nu, avand si o varsta destul de inaintata? Si-a schimbat dintii de lapte cand era pui, dar nu am avut probleme de niciun fel cu el.
Si ai idee cum ii pica dintii, pe rand sau toata placuta odata? intreb pentru ca vreau sa stiu la ce sa ma astept si pe viitor.

| Konata a răspuns (pentru PangeeaRogvaiv):

Pai dim cate stiu eu, nu-i cad toti dintii odata. Isi pierde dintii pentru ca este cam batran.

| PangeeaRogvaiv explică (pentru Azµre):

Cainele asta a fost primul meu catel, mi l-a luat mama cand eram o pustoaica in liceu. Am crescut cu el, este normal sa ma afecteze si pe mine orice problema are si mai ales cand il vad cum se chinuie si ochisorii aia tulburi de durere. Maseaua de care vorbesc eu este tocmai in capatul falcii. S-a chinuit ieri toata ziua sa o scoata si nu a reusit. Acum sta cu gurita cascata.

| Azµre a răspuns (pentru PangeeaRogvaiv):

Îmi pare rău... ți-am zis singura variantă vorbește cu un veterinar și vezi ce zice și el. CHiar nu știu ce ai putea să îi faci.

| PangeeaRogvaiv explică (pentru Azµre):

Multumesc mult pentru ajutor. O sa fac ceea ce mi-ai recomandat, avand in vedere ca nu cunosc niciun medic veterinar pentru ca pana acum cainele a fost sanatos si nu a fost nevoie de medic.

| Azµre a răspuns (pentru PangeeaRogvaiv):

Te duci peste ei. Nu le dai niciun ban, ceri păreri, vezi că o să o țină pe a lor să te duci cu el la ei sau dumnezeu știe ce, așa că ai grijă trage-l de limbă big grin
Ești fată frumoasă foloseșteți șarmul!

| Azµre a răspuns (pentru PangeeaRogvaiv):

Da, e tipic câinilor bătrâni, am avut și eu un câine cu o astfel de problemă. A răbdat de foame 3 zile, în tot acest timp la fel făcea nu se putea apropia nimeni de el. Cel puțin la al meu după 3 zile nu știu ce a făcut cum l-a scos.
Acum eu recomand altceva, să te duci la un medic veterinar și doar să întrebi, ce ai putea să îi faci, ar fi singura soluție. Ca să mânânce, dă-i ciorbă cu bucâțele mici de pâine în ea, mai mult cu miez. Numai așa mai poate și el să mănânce.

| Oana92 a răspuns:

Incearca sa il duci la doctor, sau daca e un caine mare sa chemi doctorul acasa. Trebuie sa ii scoata maseaua pentru ca altfel se chinuie. Si eu am un catel, un pechinez si a ramas fara cativa dintisori, dar au cazut destul de usor, nu s-a chinuit. Sper sa se faca bine:X

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cheama un veterinar acasa eu asa am facut cind cateaua mea fata

| Bizzle a răspuns:

Hey.
Suna-ti docotorul sa vina la domiciuliu. Acea masea/dinte trebuie sscoasa altfel daca sta pe afara se va infecta cu microbi, grabestete si suna un doctor veterinar. A muscat gresit probabil si s-a rupt, el vrea sa o dea jos dar nu poate si nici nu-l lasa pentru ca o poate rupe si ramane din ea acolo si nu e bine. Dul la un doctor veterinarwinking! Succes

| JockerStoica a răspuns:

Du-l la veterinar e cea mai buna solutie.

| CoCoPitikA a răspuns:

Eu nu iti pot da un sfat "concret". Dar cred ca maraie din cauza durerii, si nervului care ii apasa pe masea. Eu te-as sfatui sa chemi un doctor la tine acasa, el il va anestezia, apoi ii va scoate ceea ce il deranja la gurita, si se va uita mai concred, daca s-a infectat sau nu!winking Sper ca te-am ajutat! mult noroc pup catelul:*:*

| AddaElly a răspuns:

Mai bine rogi doctorul sa vina la tine!

| LucianaGirl99 a răspuns:

Singura solutie ii sal duci de veterinar happy.
Altfel, va muri de foame.
Sorry, dar asta-i adevaru' straight face.

| iulia5723 a răspuns:

Te rog din SUFLET! DU-L LA doctor pana nu e tarziu!

| Lovepets1999 a răspuns:

Hey!
Imi pare rau,pentru ce s-a intamplat!
Incearca sa mergi la veterinar,si sa-i explici problema.
Parerea mea e ca ar trebui sa'i cer veterinarului,ceva care sa-l adoarma pe catel(o pastila,injectie,etc.) Astfel daca el adoarme,poti sa vezi ce are cu exactitate si sa incerci sa-l indepartezi de acolo,sau sa chemi veterinarul acasa la tine, sa vina sa-i rezolve problema cat el doarme, asta doar daca nu ai cum sa-l transporti tu la veterinar.
Mai mult de atat nu cred ca ai putea ce sa faci, mai ales daca ti-e frica sa nu te muste.
Sper ca te-am ajutat, astept raspuns cu rezolvarea problemei si insanatosire catelului! puppy dog eyes
Funda? big grin

| stefutycascumpyka a răspuns:

Parerea mea este sa il duci la doctor dar daca nu vrea, incearca sa ii dai carne tocat. Am avut si eu o ctelusa care tot asa apatit si i-am datcarne tocata. Asa nu va mai muri de foame. Im pare rau pentru ea.

| PangeeaRogvaiv explică (pentru stefutycascumpyka):

Este baietel catelul meu.

| Yonut12 a răspuns:

Poti incepe sa chemi veterinarul direct la tine acassa, dar aveti griza sa nu miste