| Daisy. a întrebat:

Hey...tongue...am o pisica mica in garaj...as vrea sa o aduc in casa dar nu stiu cum sa o gasesc... fuge de mine... dar daca vorbesc cu ea miauna...ieri i-am pus lapte si azi noapte l-a mancat...cum as putea sa o ademenesc sa vina la mine sa o aduc in casa?

4 răspunsuri:
| M4RK a răspuns:

Eu zic ca daca o iubesti si doresti sa ai o pisica, las-o sa se poarta cat mai natural. si pisica mea este nebunatica, dar tocmai firea ei independenta o iubesc. am avut pisici si ff iubitoare, care voiau non-stop sa le tin in brate si etc.

cea pe care o am acum... fix ca si tine, am crescut-o de mica si este destul de salbatica: daca ma joc cu ea prea mult, ma ataca... uneori cand se plictiseste ne pandeste pe la colturi si ne ataca (dar mai mult in joaca). Nici alei mele nu-i place sa o mangai, dar nici eu nu o fortez. Ideea de a avea un animal de companie... fix asta inseamna... sa-ti tina companie si tu sa ai grija de ea si sa o respecti. Nu este un cal care trebuie sa te ajute la muncile campului, este o pisica.

ar trebui sa o apreciezi ca nu este fraiera happy

a mea isi exprima afectiunea mai subtil : ma urmareste prin casa, oriunde stau eu, sta si ea si daca lipsesc min. 2 zile de acasa, imediat cum ma intorc e ff iubitoare, dar doar atat happy

in orice caz, daca o ignori si o tii putin nemancate, o sa vina sa "se dea" la tine, dar va fi doar o sarada pisiceasca happy

daca asa e ea, asa e happy iubeste-o si-atat! happy

si pentru cel care a zis ca pisicile au omorat o femeie, este o prostie. eu la printii mei acasa am doi caini si doi pisici si in apartamentul meu tin doar o pisica. ii iubesc pe toti, am avut mereu si caini si pisici happy sunt si ei suflete si merita intelese si apreciate, nu "dresate".

| Daisy. explică:

Sper sa iasabig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da-i in continuare lapte si vorbeste cu ea. Se va obisnui cu vocea si in final o vei putea lua. Sunt foarte sperioase mai ales daca au fost despartite de mama devreme si brutal.

| leave78 a răspuns:

Pai, ceea ce poti face mai intai e sa continui sa ii dai de mancare. Al doilea, sa stai cat mai mult cu ea, sa se obinuiasca cu tine. Atat timp cat stai cu ea, cauta sa nu stai non stop cu ochii pe ea, o streseaza. Trebuie sa o lasi sa vina ea la tine, si va veni in mod sigur. Trebuie sa reduci la maxim actiunile tale spre ea; limiteaza-te la a ii duce mancare, eventual mai putina dar mai des, ca sa va intalniti mai mult. Pisica va capata incredere si va veni la tine dar trebuie rabdare multa. Probabil ca e vorba de o saptamana dau doua, ca timp.Pe de alta parte, cred ca trebuie sa te gandesti si la ce ar vrea ea. Eu am un pisic pe care sta cu mine la bloc, si imi dau seama ca se simte inchis, dar nu am cum sa ii fac viata mai frumoasa de atat. Si un sfat: nu lua pisica acasa decat daca esti sigura ca poti sa ii acorzi atentia si timpul necesar.