| Drafters a întrebat:

SONDAJ HRANA PENTRU CAINI:
Buna ziua TPU. Dupa ce am cautat pe zeci de forumuri, bloguri etc. despre mancarea de caini, am ajuns la concluzia ca fiecare parte (cei care dau mancare uscata si cei cu mancare gatita) are anumite argumente si nu stiu ce sa mai cred.

HRANA USCATA:
Din ce am inteles, cea mai buna hrana uscata este Royal Canin. Eu insa, merg pe Husse care am auzit ca este la fel. Unii spun ca mancarea uscata este cea mai buna si o solutie simpla. Okay, am inteles, nu mereu ai timp sa gatesti pentru caine. Dar, din ce am vazut in demonstratia "http://www.beagledogguide.com/", mancarea uscata scade viata unui caine de la 28 de ani la 14. Nu stiu daca este adevarat. Astept pareri.

MANCAREA GATITA:
Lumea spune ca este cea mai buna si naturala. Sunt de acord. Dar nu stiu ce mancare sa ii dau, ce sa cumpar, cat si cum sa ii dau. Daca i-as da doar gatita, cu cat as iesi mai scump fata de pretul unui sac de Husse (120RON fara intentie de reclama)? Si ce ar trebui sa ii dau? Pot gati o data pentru toata ziua/doua zile? etc... Vreau sa ma indrume cineva care stie.

CONCLUZIE
- Sa am incredere in doctorii veterinari?
- Ce masura nutritiva sa iau in vederea catelului meu?
- Cine imi poate scrie un ghid cat de cat complex va rog?
- Pareri in legatura cu fiecare tip de mancare (Uscata / Gatita)
- La ce suma as iesi lunar daca as da mancare naturala?

> PS: Catelul meu este un Beagle de 4 luni pe care il puteti vedea aici: http://adf.ly/2zF1K (Short URL). Vreau sfaturi de la un specialist. Cine nu se stie in domeniu, rog sa nu dea informatii eronate.

Multumesc mult. Sper ca aceasta discutie sa ajute si alte persoane in alegerea hranei. Deci astept cat mai multe pareri.

6 răspunsuri:
| ioana100 a răspuns:

Nu am mai auzit de asa ceva pana acum,poate este adevarat dar nu este nici sanatos sa-i dam doar mancare gatita!
si eu am un caniche,la mancare ii dau Acana,din punctul meu de vedere este cel mai bun impreuna cu Orijen si Hill's,BelcandoRoyal Canin,este o mancare foarte buna la gust pentru ca ei au inventat cea mai buna reteta pentru invelisul boabei,cainilor o sa le placa,asta provocand dependenta, dar Royalul NU este deloc sanatos, este cancerigen! Royal-ul este o marca cu pretentii financiare mari, dar de proasta calitate. Calitatea acestui tip de hrana (uscata) este data de materia prima utilizata. Exista produse care au ca materie prima carnea deshidratata si exista produse care au ca materie prima faina proteica adica in principal oase macinate in amestec cu soia. Dupa ce se obtine forma finala a boabei se stropeste pe exterior cu o "glazura" care sa atraga animalul, care sa-i pacaleasca. Asa cum se stie, cainele si pisica, se orienteaza dupa miros. Ei nu citesc eticheta, si nu pot discerne. Asta trebuie sa faca stapanul pentru ei. Royal-ul a gasit cea mai apetisanta si mai atractiva formula de imbracat boaba.S-a dovedit ca 90% din animalele tinute cu Royal au probleme cu pancreasul, asta dovedeste proasta calitate a produsului!
Natural-ul este un produs brazilian, iar raportul calitate / pret este bun. El are ca materie prima faina proteica insa materia prima braziliana este destul de curata si nemodificata genetic. Pentru animalele tale mancarea gatita este cea care completeaza ceea ce nu are hrana industriala. Pentru cei care isi tin animalele numai pe hrana industriala indicate sunt produsele: Orijen ( nu pentru rase ca chow-chow sau shar-pei ) Eukanuba si Hill's. In privinta mancarii gatite carnea trebuie sa fie maxim 25% din ratie si mai ales nu fiarta, ci gratar (sau teflon uscat) Arpacasul fiert e mai bun ca orezul. Carnea tocata poate duce in timp la hiperaciditati si vome. Cainele are nevoie de grasimi asa ca o lingurita de smantana la masa este chiar indicat. ( nu si la cei cu probleme de pancreas).Nu stiu ce sa zic despre hrana care o dai catelului tau,pana acum nu am auzit reactiii pozitive sau negative despre ea,cate kg are sacul de mancare? asa pot sa-mi dau seama despre calitatea ei chiar daca calitatea mancarii nu sta in pret(exemplu cel mai bun:Royal Canin) dar macar pot sa-mi fac o idee.
Nu uita,nu intodeauna mancarea recomandata de vet. este cea mai buna pentru cainele tau, poate ti-a recomandat Royalul pentru ca acea era marfa pe care o distribuia! Iti zic din propria experienta.
Sper ca te-am ajutat, mult succes!

| Drafters explică (pentru ioana100):

Eu ii dau catelului meu Husse Valp Mini (7KG - 134 RON).

| Melyssuka a răspuns:

Nam timp sa citesc atat laughing

| ANONIIIIMAA222 a răspuns:

Foarte dragalas catel ai! Si eu am un westie de 2 ani pe care il hranesc numai cu Royal Canin de cand era micut (3 luni). Eu nu sunt de acord cu mancarea gatita pentru ca bobitele contin o gramada de vitamine si carne dar mancarea gatita nu e prea buna pentru. catei. Eu il mai recompensez cu cascaval cand face ceva frumos si cand nu vrea bobite ii fierb carne de pui/ curcan(fara sare), in nici un caz porc.Si branzica de vaci e buna, sa stii.Al meu ar face orice ca sa ii dau ce mananc si eubig grin.

| canecorso a răspuns:

UIte aici mai multe informatii despre hrana la caini http://www.cane-corso.info/cane-corso-mancare/

| Mihai_George_1981 a răspuns:

Evita pedigree di royal canin. Alege o mancare premium, de calitate. Pe primul loc as recomanda acana, dar e destul de scumpa si nu o prea gasesti. 2 ar fi hills si 3 britt. Pedigree si Royal canin sunt pline de chimicale, cainii o mananca foarte bine datorita potentiatorilor de gust. Cauta doar hrana cel putin premium. Daca dupa un timp nu mai mananca bobitele, schimba marca...si alterneaza. Daca vrei ii poti gati tu mancarea, gasesti online cum sa o prepari, ingrediente...etc. succes.