| Anca8080 a întrebat:

Sora mea mai mica a adus in casa un gugustiuc care nu poate zbura si are picioarele vinete. Nu mananca, nu bea apa, merge foarte putin, e infoiat si tremura.
Sora mea nu vrea de niciun fel sa fie eliberat si acum sta, saracutul, si sufera la noi in balcon. Se vede ca este bolnav si nu pare a avea sanse de supravietuire. Am putea sa ii dam ceva de calmare a durerii sau sa ii facem ceva sa nu mai sufere atat?

3 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

E un gugustiuc bolnav, o fi batran, daca ii puneti apa si mancare si are un culcus e foarte bine. Daca isi revine, ii puteti da drumul, oricum s-ar pute sa nu mai plece.

| dannyel86 a răspuns:

Explica-i surorii tale ca pasarea, mai devreme sau mai tarziu, va muri in captivitate.
In libertate are mai multe sanse de supravietuire. Mai ales ca nu mai e iarna.
Poate muri si de infometare, dar principala cauza este teama de pericol si stres la care este expusa in acest moment.
Ea e singura acum si nu va rezista multa vreme. Cand e intr-un colectiv, situatia e altfel.

| Theodora_Briana_1965 a răspuns:

Puteti incerca sa ii faceti un culcusi, apa, ceva mancare, si puteti astepta sa vedeti. Daca pana la urma reuseste sa se vindece, lasatil sa plece, e mai bine asa.