| 463257524 a întrebat:

Specii de pesti pentru un acvariu de 450 l va rog! (înafara de discusi)

Răspuns Câştigător
| K0sti a răspuns:

Tetrazona, Neoni, dar multi, 20-30, sunt pesti de banc, vioi si sunt o frumusete sa-i vezi cum se plimba in grup intr-un acvariu asa mare! Ancistrusi pentru curatirea algelor, 4-5 bucati, Xifori pentru culoare, 4-5 perechi, Mulinezi, la fel, 4-5 perechi, o pereche de Carasei cap de leu, o splendoare, nu mai multi ca tulbura apa si cresc mari! Nu amesteca pesti de apa calda cu pesti de apa rece! Temperatura optima pentru exemplele de mai sus, este intre 18-20 grade!

| Stefan_Rozzy_1999 a răspuns (pentru K0sti):

Salut am vazut ca ai spus ca temperatura optima e 18 20 grade?
Eu am un acvariu cu xipho sanitari barbusi si calistusi si ii tin in 28 grade! Poate voiai sa zici 28 30 grade

| K0sti a răspuns (pentru Stefan_Rozzy_1999):

Bai baiatule, exista Google si sute de site-uri de acvaristica, unde gasesti informatii despre toate speciile de pesti de la hrana pana la temperatura apei, duritate si multe altele! Nu va mai bateti joc de pesti ca sunt si ei suflete! La 28-30 de grade tii numai scalarii, discusii si alte specii inrudite si asta numai in perioada de imperechere! Puneti drac' mana si cititi!

| Stefan_Rozzy_1999 a răspuns (pentru K0sti):

Ba scuze da eu nu credeam ca nu ai luat doza de calmante. I-auzi la el. Nu mă lași cu rahat urile de 18 grade ca eu îi țin la 28 de grade. Eu am zis frumos Salut eu îi țin la 28 grade etc Da numai retarzi ca voi sunt pe net. Cum dracu mai uita-te tu câte grade le trebuiesc neonilor și zebrelor și barbusilor. Mari nesimțiți serios. Vorbeste gura fără voi

| Stefan_Rozzy_1999 a răspuns (pentru Stefan_Rozzy_1999):

Apropo Prefera apele mai reci, temperatura putand fi cuprinsa intre 18o si 24o Celsius. Cu toate acestea, rezista cu succes la temperaturi mai mici (pana la 10o Celsius), dar si mai mari (pana la 30o Celsius)

| Stefan_Rozzy_1999 a răspuns (pentru Stefan_Rozzy_1999):

Temperatura a apei cu valori cuprinse intre 24 si 28°C pentru ancistrus I și aymonieri iar la barbusilor 25 28 grade și la neon 24 27 grade deci hai scuteste-ma

| K0sti a răspuns (pentru Stefan_Rozzy_1999):

Ia vezi ce temperatura le trebuie: http://www.zoo.ro/peste-neon
25 de grade in perioada de inmultire!

Neon Tetra care:

Captive bred Neon Tetras are often adapted to conditions that differ a lot from those found in the original Neon Tetra habitat. Wild Neon Tetras inhabit very soft and slightly acidic waters in tropical regions of South America where the water temperature usually stays between 20 and 22° or 25° during the reproductive period.

Ia vezi si la zebra: http://www.aquaticcommunity.com/barbs/zebrafish.php

Deja imi pierd timpul cu tine!

| Stefan_Rozzy_1999 a răspuns (pentru K0sti):

Ce sa vadau la zebra ca 18-25? Trebuie sa fi prost sa ții peștii la temperatura cea mai mica. Se țin la temperatura medie de exemplu dacă zice 20 27 grade nu îl ții l 20 grade sa îl chinui îl ții la 23 24. Și tu te duci la un singur site la neon și iei decât partea în care scrie for breeding. Nu iei și 18 25 grade adică 23 grade temperatura optima.Eu îmi pierd timpul nu tu