| MorganaM a întrebat:

Sper ca e ok categoria... E vorba de Wattpad. Am aflat din greseala de acel site de la o colega, dar am ajuns sa citesc tot felul de scrieri de pe acolo, iar unele mi se pareau chiar faine. M-am bucurat sa vad ca mai exista imaginatie si originalitate printre cei de varsta mea sau mai tineri happy
Careva dintre voi a cercetat site-ul wattpad?
La un moment dat mi-au venit idei de carti, am inceput sa le redactez in Microsoft office, am scris pana la un anumit punct, dupa care am luat o pauza lunga. Oare e normal acest lucru? Uneori imi vine sa fac 'recenzii' la cartile scrise acolo ce nu apartin literaturii, ca sa zic asa, ci sunt idei si creatii ale tinerilor de azi.
Oare e o idee buna?
Voua v-a venit pofta de a scrie sau face 'recenzii' pe acolo?

Răspuns Câştigător
| AndreiWeisz a răspuns:

Am avut cont acolo, am scris acum o gramada de ani si a fost destul de ok, m-a ajutat sa imi dau seama ca am ceva talent la scris. Sunt multe povesti cam de rahat, incearca sa ii gasesti pe cei cu povesti asemanatoare (adica aveti cam aceleasi gusturi) si sa le ceri lor parerea. Eu cam asa am facut. Cat despre pauze...Da, e normal. M-am apucat de vreo 4 carti acolo, cred ca doar una am dus-o pana la capat. Acum ca ma uit in spate, mi se pare destul de amator felul in care am scris, dar totusi, bunicel pentru un incepator cred, macar ca idee laughing Tu abordezi alt stil, ai intai scrii tot si dupa vrei sa postezi vad. Eu scriam capitolul pe loc si il postam, peste cateva zile postam altul. La un moment dat ma plictisisem sa tot scriu asa si m-am cam lasat. Iti recomand sa incerci, te ajuta sa iti dai seama daca te pricepi sau nu (repet, cele mai importante sfaturi vin de la persoane care scriu chestii similare cu tine si cu o calitate a scrisului de preferat superioara, copilasi cu contul de 2 zile si povesti de o pagina cu dialog nu prea te ajuta mult). Mult succes!
PS: poti sa-mi trimit si mie linkul cu ce postezi daca vrei si o sa citesc cu drag.

| MorganaM explică (pentru AndreiWeisz):

Oo, multumesc mult de sfaturile tale!
cred ca am si inceput sa citesc cateva carti care cam seamana cu ceea ce scriu eu.
Cand postez, iti trimit linkul sa imi spui ce parere ai happy

20 răspunsuri:
| Speed99 a răspuns:

Stiu ca-i off topic, dar m-ai pierdut de cand am citit cuvantul "Wattpad". Cand aud Wattpad nu ma pot gandi decat la fan-fic-uri extrem de explicite despre Naruto.

Mda, experienta pe care am avut-o pe site-ul ala nu a fost tocmai "frumoasa".

| MorganaM explică (pentru Speed99):

Stiu ce zici. am ramas ca trasnita cand am vazut cate batai de joc la adresa a ceea ce vreasa se numeasca 'carte' sunt!
Cu greu am gasit ceva care intr-adevar sa merita sa fie citite, dar merita. Exista cateva persoane, nu multe ce-i drept, care inca mai au originalitate si imaginatie demna de lauda.
Trebuie doar sa cauti cu rabdare.
Am gasit si unele 'carti' care mai degraba copiau ideile stas ale unor filme in care niste tineri sunt nu stiu unde panicati si e pe acolo un nebun ce ii omoara. Clisee peste clisee.
Inteleg ce zici, dar sunt si unele care merita, de aceea nu am renuntat la Wattpad.

| Viitorulapropiat a răspuns:

Buna...si eu am cont pe wp,si este un site chiar fain. Unele povesti chiar sunt superbe, altele lasa de dorit, ori prin ideea in sine, ori prin gramatica...e perfect normal, marii scriitori lucrau la o carte si 5 ani de zile, cu toate ca erau profesionisti.Continua sa scrii, sa-ti asterni gandurile si nu abandona daca pe moment nu ai idei, ele vin cand te astepti mai putin.Scriu recenzii, sunt destul de importante atat pentru autor, cat si pentru ceilalti, acum totul depinde de tine.Mult succes!

| MorganaM explică (pentru Viitorulapropiat):

Da, ai dreptate. O carte buna necesita foarte mult timp. Doar despre Maitreyi stiu cum ca Mircea Eliade ar fi scris romanul contra cronometru pentru un concurs, dar el avea foarte multa experienta in spate, talent si dedicatie.

Voi incerca si eu sa ma ingrijesc de acest nou hobby pe care l-am descoperit si mersi pentru incurajare. happy
Tu zici ca scrii recenzii acolo pe wattpad? Super! Poate o sa apuc sa iti dau sa imi corectezi si mie o poveste cand o termin de scris big grin

| Viitorulapropiat a răspuns (pentru MorganaM):

Da,mi-ar placea sa te ajut cu o parere.De curiozitate, cati ani ai?

| MorganaM explică (pentru Viitorulapropiat):

19 happy
Tu?

| Viitorulapropiat a răspuns (pentru MorganaM):

Multi inainte...eu am 15

| MorganaM explică (pentru Viitorulapropiat):

Mersi, multi inainte si tie! happy
chiar pari mult mai matur de atat. Adica modul in care raspunzi. Cine stie cat de destept o sa fi cand vei avea varsta mea. Fain de tine! happy

| Viitorulapropiat a răspuns (pentru MorganaM):

Mmm...incerc,astept sa te ajut cu o parere cand te vei apuca de carte.

| MorganaM explică (pentru Viitorulapropiat):

Ma bucur ca pot conta pe parerea ta happy
ti-am trimis cerere de prietenie si cand postez cartea, iti trimit. O sa incerc sa postez cat am lucrat la ea pana acum, doar sa mai fac mici corecturi unde e nevoie happy

| Arimoshi a răspuns:

Am wattpad dar nu am mai intrat de mult din cauza povestilor creppypasta (care mi se par extrem de banale )
Era fain într-un timp, puteai citi cartii pline de originalitate dar din pacate nu am mai intrat sa vad cum sta treaba pe acolo.
Revenind la intrebarea ta... e un lucru foarte bun! E bine să îți imbunătățeşti vocabularul citind si scriind mai ales daca iti place CONTINUA

| MorganaM explică (pentru Arimoshi):

Da, chiar sunt multe povesti creepy pasta despre care fie am citit inainte in alta parte sau le-am intalnit prin filme.
Multumesc pentru incurajare happy

| Arimoshi a răspuns (pentru MorganaM):

Sper ca nu scrii povesti creppypasta...

| MorganaM explică (pentru Arimoshi):

Nu, Doamne fereste!
scriu... ei bine, e cam penibil, sa nu razi, dar am avut odata un vis destul de bine inchegat si lung. e ceva ciudat cu visele, caci eu de regula am vise fara noime, multe si scurte. Dupa ce m-am trezit, m-am gandit sa pun pe foaie ceea ce am visat, asa, aiurea.
am uitat de asta si la un moment dat m-am apucat sa citesc chestii de pe wattpad. Uneori imi veneau idei, dar erau mai degraba incercari de idei, sa fiu sincerahee hee in cele din urma mi-am amintit de ce mi-am notat eu atunci dupa ce m-am trezit si m-am gandit sa ma uit peste.
Si de acolo a inceput totul big grin

| Arimoshi a răspuns (pentru MorganaM):

Wow! Nu e deloc penibil, chiar am auzit multi scriitori care faceau asta.
Ar fi bine daca ti-ai face un "jurnal de vise"

| MorganaM explică (pentru Arimoshi):

O idee buna, cu conditia sa mi le si aminteschee hee

| Arimoshi a răspuns (pentru MorganaM):

Le poti pune pe hartie imediat dupa ce te trezesti
Apropo imi dai numele tau? (mai facut curioasa )

| MorganaM explică (pentru Arimoshi):

Andreea. Are vreo legatura numele ci imaginatia? big grin
Al tau care e? happy

| Arimoshi a răspuns (pentru MorganaM):

Nu am cont înca dar te anunț când îmi voi face laughing