| andreea_1536 a întrebat:

Spuneti-mi si mie cum pot sa imi dau seama daca catelul meu are febra?

Răspuns Câştigător
| anad a răspuns:

Cea mai corecta metoda de a vedea daca animalul are temperatura crescuta e sa i se ia temperatura cu termometrul la nivelul rectului si daca termometrul arata mai mult de 37, 3 grade Celsius atunci are temperatura crecuta. (la pui pote fi pana la 38, 5) O temperatura mai mare se simte prin trufa calda, pielea de pe abdomen calda si partea interna a pavilionului urechilor la fel calda.

9 răspunsuri:
| Anca a răspuns:

Adryan, esti prost cu crengiwinking

| Anca a răspuns:

Un caine sanatos are nasucul umed si rece!
Dar nu lua in calcul acest lucru atunci cand catelul doarme, sau e recent trezit din somn! Atunci il are uscat!
In principiu, daca are febra, in afara de nasucul uscat si cald, si de burtica fierbinte, ii lipseste pofta de mancare si daca respira mai neobisnuit ( poate fi vorba de o raceala ).
Temperatura iºo poti lua rectal. Valorile normale sunt unde intre 38, 5- 39 la caine. Nu ii lua temperatura dupa ce a defecat sau a depus efort fizic.

| TąNyą a răspuns:

Daca are nasul uscat inseamna ca ceva nu e in regula, are febra. Daca-l are umed nu-i problema

| JUSTERINIandBROOKS a răspuns:

Daca are in permanenta nasucul uscat si nu umed cum ar trebui, este un semn de ingrijorare.

| dailydaisy07 a răspuns:

Pai usor daca e foarte fierbinte pe burtica!

| adryanb27 a răspuns:

Ii pui 1 ou in fata si daca da din coada si apoi il mananca, inseamna ca are febra! deci trebuie sa il bagi 30 min in frigider si isi revine! apoi poti sa il spanzuri fiindca ti/o mancat oul! laughing

| adryanb27 a răspuns:

Am glumit si eu, nu prea fac asta, nu stiu c am avut atunci, dar m/am imbolnavit d ras cand am scris! laughing sorry pa_pa

| ela_9708 a răspuns:

Trebuie sa vezi daca are urmatoarele simptome:
-respiratie grea
-voma
eliminarea unei substante
diaree

| ela_9708 a răspuns:

Da si tu funda:*