| parishiltonbia a întrebat:

Spuneti-mi si mie niste citate profunde, dragute, amuzante sau psihologice despre orice: barbati, femei, viata, moda, orice. Vreau sa imi fac un caiet cu cele mai frumoase, asa ca o sa dau funda la cele pe care le voi scrie acolo.

Răspuns Câştigător
| dydy21 a răspuns:

Cate o data este mai usor sa pretinzi ca nu iti pasa decat sa admiti ca te ucide.

Cred ca nu voi reusi niciodata sa inteleg cum simple cuvinte pot avea un impact atat de mare asupra noastra.Un singur cuvant poate da nastere unor iluzii,vise; un singur cuvant poate face o intreaga lume sa se prabuseasca; un singur cuvant ne poate emotiona pana la lacrimi; un singur cuvant ne poate smulge acel zambet strengaresc; un simplu cuvant-un amestec de trairi.

Nu poti renunta pur si simplu la prezent,doar pentru ca trecutul iti aducea mai multa bucurie.

Azi stateam si ma gândeam cât de mult ne ranim între noi, oamenii. Cât de mult rau ne facem unii altora. Nu ne placem sa suferim dar în schimb provocam de multe ori suferinta semenilor nostri. Nu ne place sa fim tratati cu indiferenta, dar la rândul nostru îi tratam pe ceilalti cu indiferenta. Nu ne place ca sa fim parasiti, dar noi parasim de câte ori nu mai avem nevoie de cineva.

Sunt singur. Sunt singur când atâta lume roieste în jurul meu. Sunt singur când inima mea bate si nici o alta nu mai bate în unison cu ea. Orice as face, orice as zice simt ca nimeni nu ma întelege cu adevarat.

Când as vrea sa spun cuiva ceea ce simt, nu gasesc întelegere din partea nimanui. Toti ma privesc ca pe o ciudatenie în proces de evolutie. Daca fac o fapta venita din inima sunt catalogat drept nebun.

Vorbesc prea mult;
Rad prea tare;
Cad, ma ridic;
Plang, imi sterg lacrimile;
Ma supar, imi trece;
Zic ca nu imi pasa, dar imi pasa,sa stii;
Spun"nu am nimic..." cand de fapt, am, si am chiar multe;
Sunt momente in care ma pierd in amintiri;
Dar cred ca asta sunt eu.

Sunt momente in care ma simt blocata intre persoana care sunt acum, persoana care as vrea sa fiu, si persoana in care ma transform.

Sunt oameni care te iubesc,dar nu stiu cum sa ti-o arate. Dar mai sunt si aceia care nu te iubesc, dar fac tot posibilul sa te faca sa crezi asta.

Inventarea ceasurilor e o greseala, timpul nu se masoara in secunde, timpul se masoara in batai de inima si numai tu, il poti face sa se opreasca sau sa alerge nebuneste.

Una din marile satisfactii ale vietii e sa faci ce altii zic ca,, NU POTI'' si culmea...sa mai si reusesti.

Sa fii diferit nu e nimic rau. Cand esti la fel ca ceilalti ar trebui sa iti pui un semn de intrebare.

Sa incerci sa uiti o persoana pe care inca o iubesti e ca si cum ai vrea sa iti amintesti de o persoana pe care nu ai intalnit-o vreo data.

Ne e frica sa iubim pentru ca ne este frica sa ne daruim cuiva pe care l-am putea pierde.

La cine te vei intoarce cand singura persoana din lume care iti poate sterge lacrimile este cea care te-a facut sa plangi?

Creierul întreaba : de ce îmi pasa de tine,daca tie nu îti pasa?; apoi inima raspunde : pentru ca sunt femeie si nu pot sa fiu nepasatoare.

Exista alegeri care iti schimba viata... Si persoane care iti schimba alegerile.

NU! Nu imi voi cere scuze pentru ceea ce sunt. Nu imi voi cere scuze pentru ca am zis ce gandesc sau ceea ce simt. Nu imi voi cere scuze pentru ca am preferat sa iti zic adevarul(chiar daca nu e cel mai furmos),in locul minciunilor pe care ai fi preferat sa le asculti.

Daca am ridicat un zid intre noi nu fost cu intentia de a te indeparta. Am vrut doar sa stiu ca iti pasa destul, cat sa treci de el.

Fiecare femeie e minunata. Este nevoie doar de acel "El" special care sa vada asta.

Doar pentru ca nu vorbesc foarte des despre problemele mele,nu inseamna ca ele nu exista. Doar pentru ca nu plang, nu inseamna ca nu ma doare. Pur si simplu, am invatat ca in fiecare bine exista putin rau si in fiecare rau putin bine. Sunt constienta ca daca stau sa imi plang de mila, lucrurile nu se vor imbunatati, problemele mele nu se vor rezolva singure.

Iubesti pe cine nu te iubeste, esti iubit de cine nu iubesti, daca asta inseamna sa traiesti, opriti planeta. EU COBOR!

Cel care te iubeste vede ce dezastru poti fi uneori. cat de incapatanata sau suparacioasa esti. Iti cunoaste toate toanele, si totusi, te vrea langa El.

Nu e atat de rau sa nu ai prieteni. Rau este sa fii inconjurat de persoane false care ar da orice sa te vada cazand inca o data.

Am rabdare,inteleg, iert, insa atunci cand plec, plec pentru totdeauna.

Si sunt momente in care pur si simplu trebuie sa uiti ceea ce simti si sa iti amintesti ceea ce meriti.

E dimineata. Deschizi ochii. Scoti telefonul de sub perna, unde sta de obicei. "New text message". E de la El.
Si desi vezi doar banalul:"Buna dimineata!",stii foarte bine,ca ce a vrut sa spuna de fapt este:"M-am trezit,din nou,cu gandul la tine."

M-au întrebat razând:"ce vezi la el?" Iar eu le-am raspuns,cu acelasi zâmbet:"Tot ce voi nu sunteti în stare sa vedeti!"

Când zâmbesc,ma simt bine. Când îmi zâmbesti tu,ma simt extraordinar.

Undeva între toate râsetele, certurile si convorbirile noastre lungi am reusit sa ma îndragostesc.

Ar trebui sa fii aici. Nu conteaza daca ne certam,daca ne reprosam tot felul de lucruri sau din contra, nu ne vorbim pentru ca suntem mult prea orgoliosi. Dar sa fii aici!

Cineva tresare de fiecare data cand aude vorbindu-se despre tine. Cineva zambeste, de fiecare data cand iti aude numele. Cineva se imagineaza zilnic, in bratele tale. Cineva viseaza la un "maine"alaturi de tine. Cineva iti iubeste privirea. Cineva adora sa iti asculte glasul. Cineva te iubeste. Si cred ca...acel cineva...sunt EU!

E greu sa vezi ca persoana pe care o placi te ignora, dar e si mai greu sa te prefaci ca nu-ti pasa.

Ai fugit, ai fugit mancand pamantul, fara sa privesti inapoi. de frica sa nu devii prea uman si sa nu iti pierzi orgoliul la care nu ai vrut sa renunti niciodata.

Le-am cules si eu in timp. Spre sa iti placa. Ultimele 5 sunt ale mele. Le-am simtit cu toata intensitatea din lume.

2 răspunsuri:
| lety93 a răspuns:

Sic transit gloria mundi. Asa trece gloria lumii
http://inutza13.wordpress.com/? s=citat

| placintica16 a răspuns:

Pai, nu cred ca e un citat, dar mie imi place: intr-o zi, se intalnesc iubirea si fericirea. Iubirea intreaba fericirea:,, daca eu exist, tu ce rost mai ai?,, Fericirea i-a raspuns:,, eu exist ca sa aduc un zambet unde tu aduci o lacrima,,. Sper ca te-am ajutat! Bafta!